Београд, 11. фебруар 2011. године – Председник Владе Републике Србије Мирко Цветковић изјавио је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Вечерње новости" да су четири велика успеха Владе функционисање у време највеће економске кризе, стављање Србије на белу шенген листу, прављење кључног корака ка интеграцији земље у ЕУ и укидање обавезног служења војног рока.
|
Фото: novosti.rs |
Званични сајт Владе преноси делове овог разговора:
Обавезе према Међународном монетарном фонду и захтеви за повећање плата у просвети, здравству, полицији:– Влада неће угрозити економску стабилност државе, без обзира на захтеве и притиске. Изнели смо платформу коју је највећи број синдиката прихватио као рационалну. Ми смо спремни, разумевајући да људи лоше живе, да учинимо све што траже, изузев једне ствари, а то је да угрозимо економску стабилност.
Да ли ће и у којој мери бити испуњени захтеви радника у штрајковима:– Када бисмо изашли у сусрет свим захтевима, курс и инфлација би се отргли контроли. Ако бисмо кренули да исплаћујемо новац који немамо, да излазимо изван оквира које смо поставили – држава не би могла више да функционише.
Најаве из Министарства финансија да би за плате и пензије могло да се расподели 10 милијарди динара вишка:– Уколико резултати буду бољи од планираних и буџет се буде боље пунио, запосленима у јавном сектору можемо да дамо додатна средства. Колика, у овом тренутку не могу прецизно да кажем. Последњих месеци имамо боље пуњење буџета.
Критике економиста да би тај новац, уместо у зараде, требало улити у смањење дефицита:– И то је једна од опција. Сада је питање да ли да кажемо људима који тешко живе – смањићемо дефицит, или да им дамо та додатна средства.
Када ће грађани осетити повећање стандарда најављивано за ову годину:– Прошли смо кроз две тешке године, а чека нас још једна која, можда, исто неће бити лака, али ће бар бити пут ка нечему што је боље. Предвидели смо повећање плата, које, истина, није велико, али то је оно што можемо да урадимо. Знам да се од статистике не живи, али она, ипак, показује да стандард није пао.
Земље ЕУ које су признале Косово позвале су на дијалог Београда и Приштине, као две суверене државе. Да ли је то за Србију прихватљиво:– Наша политика остаје иста – ни имплицитно ни експлицитно нећемо признати независност Косова, али смо спремни за дијалог. Логично је да земље које су признале Косово заступају и такву политику.
Када ће преговори почети:– Србија је одмах спремна за то. Имамо тим, спремне теме, платформу. Сада је све на Бриселу и Приштини.
Може ли се ускоро очекивати почетак међународне истраге поводом извештаја Дика Мартија о трговини органима:– Стално смо у контакту са Европом по овом питању. Ми тражимо темељну, независну истрагу до краја. У том контексту се сада поставља питање капацитета и кредибилитета Еулекса.