Изложба устава Кнежевине и Краљевине Србије у Крагујевцу
Крагујевац, 8. фебруар 2011. године – Представник Организационог одбора Владе Србије за обележавање Дана државности Дејан Ристић најавио је данас да ће поводом обележавања Дана државности Србије у Галерији Народног музеја у Крагујевцу бити отворена репрезентативна изложба "Устави Кнежевине и Краљевине Србије".
Ристић је на конференцији за новинаре у Управи Града Крагујевца рекао да ће изложба трајати од 14. до 22. фебруара и јавност ће бити у прилици да први пут види оригинале устава Кнежевине и Краљевине Србије, донете од 1835. до 1903. године.
Према његовим речима, ова изложба има за циљ да се јавности, кроз представљање самих симбола државности, на свеобухватан начин укаже на вишевековну државотворну и уставноправну традицију Србије.
Ристић је навео да ће изложбе бити организоване и у Нишу, Новом Саду и Ваљеву и грађани ће моћи да виде медаље и одликовања Кнежевине и Краљевине Србије, српске заставе и барјаке из периода Првог светског рата, као и српске владарске инсигние.
Влада се определила да ове године Дан државности обележи низом манифестација, а посебно се издвајају ове четири репрезентативне и ексклузивне изложбе, што показује да имамо право да будемо поносни на своју историју и прошлост, истакао је он.
Директор Архива Србије Мирослав Перишић нагласио је да се први пут највиши правни акти и најзначајнији документи из наше историје износе из трезора тог архива.
Градоначелник Крагујевца Верољуб Стевановић похвалио је концепт обележавања Дана државности Србије и напоменуо да је репрезентативна изложба велика част за тај град.
Изложбу у Крагујевцу ће отворити председник Скупштине Србије Славица Ђукић-Дејановић у присуству великог броја домаћих званичника и чланова дипломатског кора.
Посетиоци ће моћи да виде Сретењски устав донет 1835. године, затим такозвани Турски устав из 1838. године, као и Намеснички устав из 1869. године.
Биће изложени и Устав Краљевине Србије донет 1888. године, који је и први устав Србије као независне државе, као и уставе Краљевине Србије из 1901. и 1903. године.