Београд, 8. фебруар 2011. године – Министар рударства и енергетике у Влади Републике Србије Петар Шкундрић и министар привреде Републике Словачке Јурај Мишков потписали су данас у Београду споразум о сарадњи који ће омогућити изградњу гасовода Александровац–Нови Пазар–Тутин.
|
Јурај Мишков и Петар Шкундрић |
Споразум је вредан 45 милиона евра и омогућиће реализацију тог пројекта у сарадњи "Србијагаса" и словачког конзорцијума који предводи компанија "Еурофраме".
Шкундрић је након потписивања споразума рекао да би израда пројектне документације и експропријација земљишта требало да буду завршени до краја године, а градња гасовода, капацитета 100.000 кубних метара на час, могла би да буде завршена за две године.
Изградња регионалног гасовода од Александровца, преко Бруса, до Новог Пазара и Тутина, укључујући и интерконекције према Рашкој и Лепосавићу, јесте веома важан пројекат јер том делу Србије обезбеђује чисте енергенте и омогућава развој привреде, указао је он.
Министар је навео да је могућа сарадња са Словачком и у градњи подземног складишта гаса у Итебеју, које би требало да омогући стварање резерви гаса за Србију и регион.
Могућа је сарадња и у обновљивим изворима енергије, будући да Словачка има значајна искуства у коришћењу биомасе и енергије ветра, саопштио је Шкундрић и додао да су словачке компаније заинтересоване и за заједничко коришћење минералних ресурса у нашој земљи.
Мишков је истакао да се потписивањем споразума потврђује добра политичка сарадња Србије и Словачке и продубљују економски односи, као и да је сарадњу могуће проширити, с обзиром на то да Словачка Србији може да пренесе искуства у реформама.
Словачка је у потпуности изменила структуру привреде, чиме је дошла до двоцифрене стопе раста. Сада је криза иза, и Словачка бележи највећи раст у Европи, нагласио је Мишков.
Он је напоменуо и да су словачке фирме заинтересоване за стварање заједничких предузећа и конзорцијума са српским компанијама.
Генерални директор "Србијагаса" Душан Бајатовић рекао је да би словачки конзорцијум предвођен компанијом "Еурофраме" требало да обезбеди технологију и финансирање кроз кредитну линију за коју ће гарант бити Влада Србије.
Очекујем да ће брзо почети преговори о начину како ће се пројекат изводити, навео је он и додао да је планирана изградња 67 километара гасовода високог притиска са цевима пречника 273 милиметра, као и додатних 54 километра гасовода са цевима пречника 219 милиметара.
Према његовим речима, пројекат ће омогућити и гасификацију Копаоника, који је туристичко одредиште.