Београд, 7. фебруар 2011. године – Министри спољних послова Србије и Италије Вук Јеремић и Франко Фратини изразили су данас у Београду очекивање да ће Србија до краја ове године добити статус кандидата за чланство у Европској унији и да ће бити одређен датум почетка преговора.
 |
Франко Фратини и Вук Јеремић |
Фото: Фонет |
Јеремић и Фратини су се на заједничкој конференцији за новинаре осврнули и на извештај специјалног известиоца Савета Европе Дика Мартија, при чему су се заложили за озбиљну, независну и међународну истрагу о илегалној трговини људским органима, којом ће бити утврђена истина.
Јеремић се сагласио са Фратинијевом оценом да се не сме дозволити да наводи из овог извештаја остану неистражени и истакао да има пуно поверење да ће Италија подржати Србију у настојањима да се покрене таква истрага.
Јеремић и Фратини су, такође, најавили да ће у мају у Београду бити одржан самит влада Србије и Италије.
Фратини је нагласио да Рим подржава Београд у процесу европских интеграција и да је спреман да сарађује како би Србија до краја године добила статус кандидата за чланство у ЕУ и датум за почетак преговора о придруживању ЕУ.
Он је објаснио да је интерес ЕУ да, после прикључења Хрватске тој заједници, Србија и друге земље западног Балкана добију позитиван сигнал за европске интеграције.
Министар спољних послова Италије је оценио да је и у стратешком и у политичком интересу ЕУ да Србија постане њена чланица исто колико је то у интересу саме Србије.
Добијање статуса кандидата зависи од критеријума који су постављени за све који су већ ушли и који ће тек ући у Унију и они не могу у ходу да се мењају, објаснио је Фратини.
Став Италије је, како је додао, да Србија мора да покаже пуну сарадњу са Хашким трибуналом и посета главног тужиоца тог суда Сержа Брамерца Београду биће зато значајна.
Фратини је рекао да ће напредак у европским интеграцијама бити потпомогнут сарадњом Србије са Хагом, при чему је оценио да су на том пољу резултати бољи из дана у дан.
Он је нагласио да ће Италија наставити да буде највећи заговорник процеса европских интеграција Србије и навео да је ЕУ импресионирана како је Србија у кратком року одговорила на питања из Упитника Европске комисије.
Према његовим речима, билатерални односи Београда и Рима су одлични, а инвеститори из Италије ће наставити да долазе у Србију.