Београд, 28. јануар 2011. године – Шеф Канцеларије за превенцију пушења Института за јавно здравље Србије “Др Милан Јовановић Батут” Анђелка Џелетовић уручила је данас појединцима и представницима институција признања за допринос и доследну примену Закона о заштити становништва од изложености дуванском диму.
|
Анђелка Џелетовић и Срмена Крстев |
Фото: Танјуг |
Џелетовић је на конференцији за новинаре, одржаној поводом 31. јануара – Националног дана без дуванског дима, истакла да поменути закон представља добробит и за пушаче јер се показало да они попуше две до четири цигарете дневно мање него раније.
Национални дан без дуванског дима биће обележен широм Србије бројним активностима у домовима здравља, болницама, школама и на трговима, најавила је она и изразила задовољство спровођењем наведеног законског решења на јавним и радним местима.
Према њеним речима, анализе о ефектима примене Закона о заштити становништва од изложености дуванском диму биће објављене за три, шест, девет и дванаест месеци.
У земљама које одраније примењују закон о забрани пушења на радним и јавним местима број оболелих од инфаркта смањен је за 10 до 20 одсто, рекла је Џелетовић, уз напомену да су значајно смањене респираторне тегобе запослених у ресторанима и кафићима.
Председник Комисије за превенцију употребе дувана Срмена Крстев навела је податак да су испитивања јавног мњења показала да 77 одсто одраслих у Србији подржава Закон о заштити становништва од изложености дуванском диму.
Крстев је истакла да тај закон представља велики напредак у односу на претходно стање и да усвајање и примену тог прописа подржава више од 50 одсто сталних и 74 одсто повремених пушача.
Она је указала на то да тај закон у односу на остале земље у којима се примењује слична регулатива спада у најблаже јер поред посебних простора за пушаче дозвољава пушење и у угоститељским објектима.