Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Потребна потпуна и независна истрага о нелегалној трговини људским органима

Потребна потпуна и независна истрага о нелегалној трговини људским органима

Београд/Стразбур, 26. јануар 2011. године – Председник Србије Борис Тадић затражио је данас у Стразбуру хитну, потпуну и независну истрагу о оптужбама изнетим у Извештају специјалног известиоца Савета Европе Дика Мартија о нехуманом поступању према људима и нелегалној трговини људским органима на Косову.

Борис Тадић
Фото: Фонет

Тадић је у обраћању Парламентарној скупштини Савета Европе у Стразбуру изразио захвалност тој институцији на томе што је усвајањем поменутог извештаја учинила први важан корак ка откривању оног што се заиста догодило у тајним затворима Ослободилачке војске Косова (ОВК), као и на томе што је заузела статусно неутралан приступ према Косову и Метохији.

Подстичем вас на то да наставите ову политику избегавања дебата о контроверзним питањима, укључујући потенцијално и апликацију Косова за чланство у Савету Европе, поручио је председник Србије.

Подсећајући на то да је позиција Србије поводом питања Косова и Метохије добро позната и да наша земља неће признати једнострано проглашену независност своје јужне покрајине, он је напоменуо да је наша делегација за преговоре са Приштином већ месецима спремна за почетак дијалога.

Дијалог је једини пут за мир на Косову и Метохији и што пре преговори почну пре ћемо моћи да нађемо пут напред ка историјском помирењу Срба и Албанаца, истакао је Тадић и упутио апел свим странама у том процесу да буду конструктивне.

Говорећи о Извештају Дика Мартија, он је указао на то да је императив да оптужбе за те ужасне злочине не буду гурнуте под тепих.

Председник Србије је подсетио на то да је и према Мартијевом извештају ОВК од 1998. године била укључена у трговину дрогом, оружјем и људима, а да највећу одговорност за судбину стотине отетих Срба и других неалбанаца сноси "Дреничка група".

Осврћући се на ситуацију у Србији и региону, он је навео да је у нашој земљи обележено десет година од петооктобарских промена 2000. године, и да је за то време учињено много, и додао да се зато у наредних десет година гледа са оптимизмом.

Као највеће изазове у наредној деценији за Србију, регион и Европу, Тадић је навео испуњавање стандарда Европске уније како би Србија и остале земље региона што пре постале чланице Уније, као и завршетак процеса помирења у региону.

Наш стратешки циљ јесте придружење ЕУ и надамо се да ћемо после предаје одговора на Упитник ЕК наставити према кандидатури и отварању преговора, поновио је он.

И политика помирења, како је истакао, представља приоритет јер је то стратешки и морални императив, због чега ће Србија наставити пуну сарадњу са Хашким трибуналом.

Тадић је означио организовани криминал као највећу претњу миру, безбедности и напретку у региону, уз оцену да борба против њега захтева стратешко савезништво земаља региона.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs