Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > Процесуирање свих злочина на Космету важно за будуће односе Срба и Албанаца

Процесуирање свих злочина на Космету важно за будуће односе Срба и Албанаца

Београд, 25. јануар 2011. године – Министар за Косово и Метохију у Влади Републике Србије Горан Богдановић изразио је очекивање да ће посланици Парламентарне скупштине Савета Европе (ПС СЕ) двотрећинском већином данас усвојити резолуцију на основу извештаја Дика Мартија о трговини људским органима на Космету и у Албанији.

Фото: rts.rs (архив)
Богдановић је, гостујући у Јутарњем дневнику РТС-а, истакао да ће делегација Србије учинити све да се оспоре амандмани који су до синоћ поднети СЕ, а који би на било који начин могли релативизовати резолуцију.

Министар је саопштио да се најзад дошло до онога што је у претходних десет година била јавна тајна, а то је да су се на простору Космета дешавали страшни злочини.

Усвајање резолуције биће добра порука за све који живе у покрајини да ће напокон сви злочини бити процесуирани, нагласио је он и додао да је то важно и за будуће односе Срба и Албанаца.

Богдановић је указао на то да је сада прилика да међународна заједница схвати сву озбиљност ситуације и да на исти начин третира обе стране, при чему је оценио да би то у будућем дијалогу Београда и Приштине могло водити ка помирењу.

Будући разговори Београда и Приштине, како је навео, зависе од тога када ће се формирати такозвана влада на Косову и Метохији, будући да код албанских лидера не постоји воља да почне дијалог који је у интересу и српске и албанске заједнице.

Србија стално инсистира на томе да што пре почне дијалог јер жели да што хитније реши проблеме српске заједнице на Космету, рекао је Богдановић и подсетио на то да Срби и даље немају слободу кретања, правну заштиту, право на повратак, ни основна људска права на телекомуникације и струју.

Према његовим речима, Србија нема ништа против да за почетак преговора не буде прва тема статус, али је свесна тога да ће, када преговори почну и када се буде разговарало о било којој теми, провејавати и то питање.


Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs