Београд/Стразбур, 18. јануар 2011. године – Потпредседник Владе Србије за европске интеграције Божидар Ђелић и генерални секретар Савета Европе (СЕ) Торбјорн Јагланд разговарали су данас у Стразбуру о односима Београда и те организације, пре свега у светлу европских интеграција Србије.
 |
Торбјорн Јагланд и Божидар Ђелић |
Фото: Танјуг (архив) |
Ђелић,
који борави у радној посети Стразбуру, рекао је у изјави за агенцију Танјуг да је током данашњег састанка Јагланду представио реформске планове Србије и до сада постигнуте резултате, пре свега у домену реформе правосуђа и укидања бланко оставки.
Потпредседник Владе је навео да је генералног секретара СЕ упознао и са социјално-економском ситуацијом и стањем у области поштовања људских и мањинских права у Србији.
На састанку је, како је истакао, постигнута сагласност о томе да се извештај Дика Мартија о трговини људским органима на Косову и Метохији не сме политизовати и да ово питање треба да буде темељно истражено до краја.
Србија сматра да се мора открити пуна истина о овом случају како би дошло до правде за невине жртве и како би се њихове породице и пријатељи уверили у то да међународна правда нема двоструке стандарде и да је иста за све, поновио је Ђелић.
Према његовим речима, Србија због тога очекује да извештај и резолуција буду усвојени без амандмана који би их разводнили, што би требало да води ка међународној истрази која ће обезбедити да они који су починили ове страшне злочине буду изведени пред лице правде.
Јагланд је истакао да веома цени став Србије да извештај Дика Мартија не треба политизовати, уз оцену да поменути документ садржи веома тешке оптужбе које надлежни морају испитати, при чему је круцијално питање ко ће спровести ту истрагу.
Он је указао на то да је током данашњег састанка било речи и о односима Србије и СЕ и циљу Србије да постане пуноправна чланица Европске уније.
Генерални секретар СЕ нагласио је да је са Ђелићем размотрио и неопходност реформе изборног законодавства и Устава, и додао да је веома значајно да се Србија у томе руководи препорукама Венецијанске комисије, што је истовремено и неопходност јер то захтева и ЕУ.
Савет Европе је веома важан за све земље које желе да постану чланице Уније јер су стандарди које промовише то тело истоветни онима које тражи и ЕУ, поручио је Јагланд.
Он је изразио задовољство тиме што се процес европских интеграција Србије веома добро одвија и оценио да ће приближавање Србије Унији имати веома позитиван утицај и на читав регион.