Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Решавање питања несталих предуслов за стабилизацију прилика у региону

Решавање питања несталих предуслов за стабилизацију прилика у региону

Београд, 14. јануар 2011. године – Председник Комисије за нестала лица Владе Републике Србије Вељко Одаловић изјавио је данас да је након сукоба у бившој Југославији и даље непозната судбина 14.449 особа, и поновио да је решавање питања несталих један од приоритета Србије.


Одаловић је на конференцији за новинаре навео да Србија на том плану сарађује са Хрватском и међународном заједницом на Косову и Метохији, и оценио да је решавање питања несталих предуслов за стабилизацију прилика у региону.

Прошле године, како је подсетио, председници Србије и Хрватске, Борис Тадић и Иво Јосиповић, послали су јасну поруку да је неопходно што пре решити ово питање.

На евиденцији у Хрватској налази се 440 гробница, прецизирао је Одаловић и указао на то да се у мртвачници у загребачкој болници "Шалата" налази 900 неидентификованих тела која треба што пре идентификовати јер ће то расветлити многа питања везана за нестале.

Према његовим речима, из три гробнице у Хрватској прошле године ексхумирано је 81 тело, при чему су Србија и Хрватска формирале заједничку листу која броји 2.349 несталих.

Председник Комисије за нестала лица подсетио је на то да је током сукоба од 1991. до 1995. године у Србију рекама допловио један број тела, која су идентификована и сахрањена.

У Србији је прошле године извршена ексхумација на неколико места, саопштио је Одаловић и истакао да су у Батајници, Петровом Селу и у Перућцу ексхумирана тела 836 косовских Албанаца, од којих су 764 тела идентификована.

Он је рекао да Србија потражује и тела 97 војника који су нестали на простору Босне и Херцеговине, и навео да је комплетан извештај о несталима и могуће анализе нестанака, као и имена људи који су директно повезани са тим злочинима, предао известиоцу Савета Европе Дику Мартију.

Од 528 несталих на Косову и Метохији највећем броју траг се губи после 10. јуна 1999. године, по доласку међународне мисије, подсетио је он и напоменуо да су, према информацијама којима Комисија располаже, на Космету постојала 144 логора у којима су мучени и убијани Срби, а касније се успоставило да их је било и на северу Албаније.

Одаловић је указао на то да Србија има подршку међународне заједнице, пре свега Еулекса, у процесу проналажења несталих.

Према његовој оцени, извештај Дика Мартија има велики значај у расветљавању судбине несталих, али и баца ново светло на амбијент и ситуацију у којој су се злочини догодили.

Велики допринос расветљавању судбине несталих даће и будући дијалог Београда и Приштине, а Комисија за нестала лица и Влада Србије спремни су да без икаквих условљавања започну преговоре са Приштином, поручио је Одаловић.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs