Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Удвостручен број учешћа припадника Војске Србије у мировним мисијама УН

Удвостручен број учешћа припадника Војске Србије у мировним мисијама УН

Београд, 11. децембар 2010. године – Министар одбране у Влади Републике Србије Драган Шутановац оценио је данас да Србија није војно угрожена, али да постоји латентна могућност угрожавања безбедности од стране појединаца са Косова и Метохије.

Шутановац је у интервјуу за агенцију Танјуг истакао да је ова година по питању безбедности боља него претходна и изразио очекивање да ће тако бити и у 2011. години.

Министар је рекао да Војска Србије има изузетно квалитетну сарадњу са припадницима Кфора на Косову и Метохији, и подсетио на то да се редовно организују састанци начелника Генералштаба Војске Србије и команданта Кфора.

Он је најавио да се очекује посета команданта Кфора Београду и додао да је начелник Генералштаба Војске Србије боравио јесенас у Приштини, где се састао са командантом Кфора.

На дневном оперативном нивоу имамо контакте и сматрам да је изузетно важно са аспекта безбедности, пре свега неалбанског становништва, да сарађујемо што је могуће чвршће са међународном заједницом и са свима онима који раде на обезбеђивању стабилности и безбедности грађана на Косову и Метохији, рекао је Шутановац.

Он је указао на то да је отварањем базе "Југ" крај Бујановца тај део Србије добио једну савремену модерну војну базу у коју може да буде смештено до 1.000 војника и нагласио да у тој бази, поред функције обезбеђења копнене зоне безбедности, могу да се обучавају припадници Војске Србије и пријатељских војски, који иду у мировне мисије.

Тај пројекат, додао је он, не зависи само од Србије, већ је то пројекат који треба да добије одређену финансијску, материјалну и техничку подршку од земаља које су заинтересоване за обуку за мировне мисије.

Шутановац је рекао да је Србија дуплирала учешће у мировним мисијама УН у односу на 2007. годину, наводећи да се за неколико дана наши мировњаци враћају из Чада, где успешно завршавају мисију УН, најпре у саставу норвешког контингента, а после самостално.

С друге стране, приближава се моменат потписивања безбедносног споразума са Европском унијом, који отвара могућност учешћа у цивилно-војним мисијама и за полицију и за војску, саопштио је министар.

Он је истакао да се већ преговара са Грчком и Француском о могућности појављивања неког од наших официра на бродовима у саставу морнарица тих земаља у некој од мировних мисија Уније.

Учешће у мировним мисијама изузетно је политички важно и Србија на тај начин показује да жели да буде део савременог и модерног света који брине о безбедности не само унутар својих граница, поручио је Шутановац.

Министар је, говорећи о учешћу Србије у НАТО програму "Партнерство за мир", изразио очекивање да ће 2011. бити година пре свега стабилизације односа у оквиру тог програма.

Према његовим речима, Србија је једно време била у великом застоју у сарадњи у оквиру „Партнерства за мир“ и следи година у којој ће наша земља искористити све могућности како бисмо 2012. имали обострано пуне капацитете сарадње.

Шутановац је подсетио на то да ће од 1. јануара 2011. године Војска Србије и званично бити професионална и најавио да ће у наредној години посебна пажња бити посвећена обуци и усавршавању професионалаца.

Он је рекао да су у области наменске индустрије уговори вредни око 1,2 милијарде долара и истакао да су одавно премашени сви планови по питању извоза наоружања и војне опреме и уговарања.

Постоји велико интересовање многих земаља, чак и јако удаљених попут Уругваја и Бразила, које желе да учествују у развоју одређеног наоружања и у пробоју на трећа тржишта, истакао је министар.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs