Београд/Брисел, 6. децембар 2010. године – Потпредседник Владе Србије за европске интеграције Божидар Ђелић изјавио је данас у Бриселу да су два питања која су била постављена у Упитнику Европске комисије о кандидатури Србије за чланство у ЕУ решена и најавио измене и допуне Закона о ракији и Закона о генетски модификованим организмима.
Ђелић је у Бриселу разговарао са европским комесаром за пољопривреду и рурални развој Дачијаном Ћиолошем, којег је обавестио о законодавном и институционалном напретку Србије у области пољопривреде.
Потпредседник Владе,
који учествује на регионалној ИПА конференцији „Одрживи резултати и утицаји“, рекао је да Србија очекује додатну помоћ Европске уније у домену пољопривреде и оценио да би наши пољопривредници могли већ 2012. или 2013. године да добију новац из европског буџета.
Србија данас у области пољопривреде бележи извоз већи од две милијарде долара, навео је он и истакао да ће се већина експерата сложити да је наш потенцијал између осам и десет милијарди долара годишње.
Пољопривреда је веома мало увозно зависна, тако да један евро извоза у пољопривреди доноси много бољи ефекат у нашој спољнотрговинској размени него један евро извоза у домену индустрије, објаснио је Ђелић.
Он је рекао да је од Ћиолоша затражио и да ЕУ повећа квоте за извоз шећера из Србије, уз напомену да та квота већ десет година износи 180.000 тона, док би Србија желела да та квота буде удвостручена и да износи 360.000 тона.
Према његовим речима, то није лака одлука и морамо се суочити са снажним лобијима унутар ЕУ који чувају домаћу производњу шећера, а која је мање ефикасна од наше.