Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Ојачати сарадњу Србије и Француске у области науке и технологије

Ојачати сарадњу Србије и Француске у области науке и технологије

Београд, 3. децембар 2010. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар за науку и технолошки развој Божидар Ђелић изјавио је синоћ да јачање веза између Србије и Француске у домену науке и технологије има велики значај.

Ђелић је на предавању "Српско и француско виђење европског истраживачког простора" оценио да је Француска веома важан партнер Србије и да инвестиције те земље у Србију, као и спољнотрговинска размена између две земље, могу бити већи него до сада.

Он је рекао да је циљ Србије да постане релевантан партнер Француској у области науке и технологије, при чему је изразио наду да ће у року од 18 месеци бити изграђена заједничка лабораторија Националног центра за истраживање Француске и релевантне српске институције.

Потпредседник Владе је подсетио на чињеницу да тренутно у Француској студира 450 српских студената, као и да се на основу потписаног уговора са Министарством иностраних послова Француске реализује укупно 12 научних пројеката.

Ђелић је рекао да очекује интензивнију сарадњу Србије и Француске, посебно у области телекомуникација и пољопривреде, и додао да две земље већ успешно сарађују у многим областима.

Такође, он је напоменуо да је Стратегијом научног и технолошког развоја Србије предвиђено седам приоритетних области и да ће за научну и технолошку инфраструктуру бити издвојено 400 милиона евра.

Амбасадор Француске за науку и технологију Кетрин Брешињак рекла је да има много истраживача из Србије који раде по свету и додала да би матица са њима требало да успостави посебну сарадњу.

Она је изнела податак да се број истраживача у свету повећао са 5,8 на 7,1 милион, као и да је само у области индустријске науке број научника већи за 55 одсто.

Према њеним речима, буџет Европске уније за 2010. годину за науку износи 133 милијарде евра, али су за њен даљи развој много значајнија улагања приватног сектора, као и присутност приватно-јавног партнерства у тој области.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs