Београд, 2. децембар 2010. године – Потпредседник Владе Републике Србије Јован Кркобабић изјавио је данас да питање несталих лица, без обзира на њихову националност, посебно отежава укупну и тешку избегличку проблематику.
Кркобабић је у разговору са генералним секретаром Европског савета за избеглице и расељена лица (ECRE) Бјартом Вандвиком, генералним секретаром Данског савета за избеглице Андреасом Камом и извршним директором Групе 484 Владимиром Петронијевићем изразио захвалност тим организацијама на свеукупној помоћи, подршци и разумевању.
Он је представнике тих организација упознао са и даље присутним и нимало лаким проблемима избеглих, протераних и интерно расељених лица.
Потпредседник Владе је указао на напоре које Србија чини у вези са њиховом интеграцијом и обезбеђивању услова за њихов живот у новој средини, уз напомену да та категорија становништва дели судбину свих становника Србије, без разлике или одвајања.
Кркобабић је нагласио да наша земља очекује да и други из окружења ураде исто оно што и Србија чини – да сваком врати своје лично и имовинско право.
Према његовим речима, буџет који је намењен избеглицама у 2010. години је остао исти као и у претходној години, при чему за разлику од других ресора није било никаквих рестрикција.
Учесници састанка су заједнички констатовали да се пред овим деликатним и евидентним проблемима не смеју затварати очи и да морају остати у фокусу пажње до тренутка док не буду трајно решени.
ECRE је најугледнија европска невладина организација која се бави питањима избеглица и азиланата и која окупља у јединствену мрежу 70 сличних организација из готово свих земаља Европске уније.
Као и Дански савет за избеглице, веома су активни у Србији још од почетка конфликта међу бившим републикама СФРЈ.
ECRE се посебно залаже код влада земаља ЕУ и у парламенту ЕУ у Бриселу за повратак личних и индивидуалних права прогнаним и избеглим Србима из Хрватске, међу којима је на првом месту питање приближно 40.000 отетих српских станова, ускраћене и неисплаћене пензије и друго.