Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Либерализацијом девизног пословања до повећања конкурентности привреде

Либерализацијом девизног пословања до повећања конкурентности привреде

Београд, 30. новембар 2010. године – Државни секретар Министарства финансија Владе Републике Србије Слободан Илић најавио је данас да ће изменама Закона о девизном пословању бити омогућено да иностране финансијске институције издају у Србији дугорочне динарске обвезнице.



Илић је на конференцији за новинаре изразио уверење да ће измене тог закона бити усвојене до краја ове или у првом кварталу 2011. године, уз оцену да ће издавање хартија од вредности помоћи развоју домаћег тржишта капитала, повећати понуду кредита у динарима и стимулисати улагање у Србији.

Новина у поменутом законском решењу, како је објаснио, односи се на либерализацију девизног пословања која ће смањити трошкове предузећима и предузетницима и повећати конкурентност домаће привреде.

Он је навео да ће бити уведен јединствен регистар девизних рачуна правних лица и предузетника, што ће олакшати њихову контролу и вођење финансијских истрага о имовини проистеклој из кривичних дела.

Према његовим речима, измене Закона о девизном пословању биће усклађене са правилима и принципима Светске трговинске организације.

Илић је истакао да ће се измене тог прописа допринети томе да се ефикасније користи помоћ ЕУ јер ће се проширити списак случајева где ће бити дозвољено плаћање у девизама у Србији.

Он је указао на то да девизни инспекторат убудуће неће бити надлежан за прекршаје из области девизног пословања, већ ће то бити посао судова.

Такође, биће укинута обавеза за предузеће да у року од 180 дана у земљу унесе девизна средства зарађена продајом робе и услуга у иностранству, навео је Илић и напоменуо да ако у року од годину дана не наплате извоз то ће морати да пријаве као кредитни посао.

Предвиђено је "пребијање" дуговања и потраживања по основу спољнотрговинских послова, а биће укинута обавеза уноса добити у земљу од инвестиционих радова у иностранству, већ ће само предузећа о томе морати да обавесте Девизни инспекторат, рекао је он.

Државни секретар је најавио да ће Влада ускоро усвојити предлог измена и допуна Закона о платном промету, како би се повећала финансијска дисциплина.

Према његовим речима, биће укинута обавеза правним лицима да наредног дана уплате готовину на свој рачун, већ ће имати рок за уплату од седам дана.

Уводи се и обавеза регистра меница који ће водити Народна банка Србије, рекао је Илић и додао да ће менице које су у оптицају морати да буду регистроване у року од 120 дана од почетка примене нових прописа и то ће моћи да учине и дужници и повериоци.

Принудна наплата потраживања могућа је само ако су менице евидентиране у регистру, објаснио је он и указао на то да је предвиђено да се истовремено блокирају сви динарски и девизни рачуни правног лица које је у блокади.

Такође, како је нагласио, биће онемогућено да дужник отвори у другој банци нови рачун.

Илић је рекао да неће бити мењан износ девиза од максимално 10.000 евра колико грађани могу да изнесу из земље, али ће бити омогућен електронски пренос новца до тог износа.

Према његовим речима, измене Закона о платном промету требало би да буду усвојене до краја ове године.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs