Београд, 29. новембар 2010. године – Министар за телекомуникације и информационо друштво у Влади Републике Србије Јасна Матић изјавила је данас да могућност промене оператора уз задржавање комплетног телефонског броја представља кључни елемент конкурентности на тржишту мобилне телефоније.
 |
Милан Јанковић и Јасна Матић |
Матић је на конференцији за новинаре навела да услуга промене оператора уз задржавање постојећег броја, која је најављена за другу половину марта 2011. године, неће директно довести до пада цена у мобилној телефонији, али ће променити однос према кориснику и унапредити квалитет услуга.
Она је истакла да ће увођење преносивости броја унети нову динамику на тржиште телефонских услуга и резултирати бољим квалитетом и повољнијим услугама за крајње кориснике, какве имају потрошачи у земљама Европске уније.
Према Правилнику о преносивости броја, како је указала, накнада за ову услугу не би смела да буде већа од 200 динара за грађане, при чему пренос броја неће трајати дуже од четири дана.
Матић је подсетила на то да је новим Законом о електронским комуникацијама и Стратегијом развоја области телекомуникација до 2012. године, коју је усвојила Влада, предвиђено да од наредне године грађани могу да промене оператора уз задржавање комплетног телефонског броја.
Усвајање поменутог закона представљало је највећи регулаторни подухват ресорног министарства, а његовим ступањем на снагу створени су услови за бржу либерализацију тржишта телекомуникација, повећање конкуренције, долазак нових инвестиција, брже увођење иновативних услуга и ниже цене за грађане, истакла је она.
Матић је рекла и да се очекује да ће ове недеље компанија "Американ мобајл" откупити документацију за учешће на тендеру за куповину дела акција "Телекома Србија".
Она је оценила да је добро што се појављују нови заинтересовани оператори за куповину акција "Телекома" јер то повећава шансе да се постигне тржишна цена.
Директор Републичке агенције за електронске комуникације (Рател) Милан Јанковић истакао је да је у току поступак потписивања уговора са испоручиоцем централне базе пренетих бројева.
Јанковић је изразио очекивање да ће до краја године бити постављени први елементи мреже и да ће након тога поменута услуга бити тестирана са операторима како би се и они прилагодили функционисању такве централне базе.
Према његовој оцени, увођење ове услуге неће довести до пада цена у мобилној телефонији пошто су цене на српском тржишту међу најнижим у Европи.
Он је додао да искуства других земаља показују да могућност задржавања броја уз промену оператера искористи приближно десет одсто корисника мобилне телефоније.
Првобитно је било планирано да се преношење бројева у мобилној телефонији у Србији уведе од 1. јануара 2011. године, али је први тендер поништен због жалбе једног од понуђача, тако да је поступак јавне набавке морао да се понови, подсетио је Јанковић.