Београд, 26. новембар 2010. године – Потпредседник Владе за европске интеграције и министар за науку и технолошки развој Божидар Ђелић изјавио је данас на Филолошком факултету да језици имају важну улогу у друштву и додао да су за циклус истраживања тог министарства пријављена 23 пројекта, у којима ће учествовати 33 истраживача са тог факултета.
 |
Фото: Фонет |
Ђелић је, отварајући међународни скуп “Филолошка истраживања данас – језик, књижевност, култура – ФИД 2010” поводом 50 година рада тог факултета, истакао да је успешан рад те установе од великог значаја за будућност наше земље.
Према његовој оцени, тој образовној установи потребна је дигитализација како би се показала културна достигнућа Србије, за коју је од суштинске важности да обезбеди научни подмладак, али и радна места за њих након завршених студија.
Говорећи о значају језика за друштво, он је навео пример Немачке, која је препознала потребу да немачки буде трећи језик европске дипломатије.
Ректор Универзитета у Београду Бранко Ковачевић поручио је да Србија мора да има школоване и образоване људе да би била модерна земља, и напоменуо да се на Филолошком факултету изучава 31 језик, али и култура, књижевност и историја.
Филолошки факултет Универзитета у Београду организовао је овај дводневни међународни научни скуп са циљем да потврди постојеће и развије и продуби научне и пријатељске везе међу универзитетима, као и да ојача кадрове из области филолошких и хуманистичких наука.
На позив организатора одазвало се 297 учесника са 231 радом из свих области филолошких наука из Босне и Херцеговине, Грчке, Италије, Јапана, Мађарске, Македоније, Русије, Словачке, Словеније, Црне Горе, Хрватске и свих универзитетских центара Србије.