Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > Еулекс обавезан на деловање у складу са мандатом

Еулекс обавезан на деловање у складу са мандатом

Београд, 23. новембар 2010. године – Министар за Косово и Метохију у Влади Републике Србије Горан Богдановић и шеф мисије Еулекс генерал Гзавије Бу де Марнак оценили су данас да је неопходно што пре започети дијалог Београда и Приштине јер је то једини начин за решавање свих отворених питања.

Богдановић је истакао да је интерес Србије да мисија Еулекс буде што успешнија и допринесе одржавању мира и стабилности на Космету.

Све док се мисија ЕУ буде држала свог мандата и статусне неутралности имаће у званичном Београду поузданог и предвидивог партнера, поновио је министар.

Он је навео да су Еулекс и КФОР у претходном периоду јачали своје присуство на северу покрајине, и поручио да званични Београд нема ништа против таквих активности док се оне координирају у договору са Србијом и крећу у оквирима статусне неутралности.

У супротном, као што се већ и догодило, акције Еулекса на северу Косова народ неће схватати као борбу против криминала, већ као стављање мисије ЕУ на страну Приштине, упозорио је Богдановић.

Према његовој оцени, у циљу избегавања таквих ситуација и стварања непотребних тензија неопходна је боља координација, при чему је Београд спреман да сарађује са легитимним међународним представницима у јужној покрајини на плану борбе против свих видова криминала.

Министар је у разговору са шефом мисије Еулекса нагласио да криминал није присутан само на северу, већ на територији читавог Косова и Метохије.

Богдановић је поново упозорио на опасност од унилатералних поступака и од евентуалних намера да се промени реално стање на терену јер би то за последицу имало отежавање или онемогућавање дијалога.

Покретање иницијатива за елиминисање присуства УН на северу може само штетити конструктивној сарадњи и доброј комуникацији, закључио је министар.

Богдановић и Де Марнак постигли су сагласност о томе да у међусобној сарадњи могу бити учињени одређени помаци на обострану корист, наводи се у саопштењу Министарства за Косово и Метохију.


Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs