Позитивни помаци на плану заштите животне средине у Србији
Београд, 22. новембар 2010. године – Министар животне средине и просторног планирања у Влади Републике Србије Оливер Дулић изјавио је данас да је у Србији прошле године стање животне средине било боље него у 2008. години, чему су допринеле и бројне конкретне акције спроведене у тој области.
Дулић је приликом представљања Извештаја о стању у области животне средине у 2009. години на седници Одбора за животну средину Скупштине Србије истакао да је то резултат и боље систематизације података која је довела до поменутих акција, али и пада индустријске производње услед економске кризе.
Према његовим речима, главни притисци на ваздух у 2009. години били су сагоревање фосилних горива, и то пре свега у термоелектрани “Костолац I” у Обреновцу, као и индустријска производња у Бору, Смедереву и Панчеву.
Квалитет ваздуха у више од 95 одсто случајева класификован је као одличан или добар, а најлошији резултат забележен је када је реч о концентрацији чађи у ваздуху, где је само у 70 одсто случајева тако оцењен, указао је он.
До загађења је најчешће долазило у Бору, објаснио је министар и напоменуо да је у том граду у прошлој години укупно 83 дана бележен повећан ниво загађујућих супстанци.
Дулић је указао на то да је најлошије стање, када се говори о водама, забележено у Војводини, при чему су екстремно загађене биле Топчидерска река, Борска река и Пек.
Велике проблеме су, како је навео, проузроковали и запуштена канализациона инфраструктура и постројења за пречишћавање отпадних вода, чему ће се ресорно министарство посебно посветити у наредној години.
Према његовим речима, због угрожености биодиверзитета у 2009. години број заштићених врста повећан је са 644 на 1.628.
Дулић је истакао да највећи изазов и даље представља прикупљање комуналног отпада, имајући у виду чињеницу да у неким општинама не постоје контејнери и камиони за одвожење смећа, које због тога углавном завршава на дивљим депонијама.
У 2009. години догодила су се 24 хемијска акцидента, а забележено је да је та година била екстремно топлија од претходних година, уз приметан тренд повећања падавина у односу на просек, закључио је министар.