Београд, 22. новембар 2010. године – Министар за људска и мањинска права у Влади Републике Србије Светозар Чиплић указао је данас на потребу сталног унапређења стања у области људских права у нашој земљи, уз незаобилазно учешће јавности и транспарентност тог процеса.
Чиплић је на конференцији за новинаре, одржаној у Медија центру поводом јавног представљања Заједничког основног документа о стању људских права у Србији, истакао да је наша земља прва у региону која је сачинила заједнички документ о стању у тој области.
Влада Србије је у септембру ове године усвојила тај документ који представља основни извор информација кад је реч о људским правима у Србији, навео је министар и подсетио на то да сличан документ имају још само Норвешка, Немачка, Пољска и Чешка.
У току његове израде значајно је унапређен однос између ресорног министарства и невладиних организација, додао је министар.
Према његовим речима, документ, који је израђен уз подршку Мисије ОЕБС-а и УН, поред општих економских, социјалних и демографских информација о држави садржи и правни оквир за заштиту људских права на националном нивоу, као и међународне обавезе у тој области.
Такође, у њему су наведени и делотворни правни лекови, уз подсећање на то да је најстроже забрањено оснивање организација и активности које подстичу на дискриминацију, нагласио је Чиплић.
Шеф Мисије ОЕБС-а у Србији амбасадор Димитриос Кипреос указао је на то да је Србија достојан члан те организације и да испуњава своје обавезе у извештавању о људским правима.
Државе чланице ОЕБС-а сагласне су у томе да је заштита и унапређење људских права циљ сваке владе, навео је он и подсетио на то да је ОЕБС посвећен поштовању достојанства људи као суштинске претпоставке за функционисање сваког друштва.
Стални координатор УН у Србији Вилијам Инфанте упутио је похвале Србији због тога што је прва у региону сачинила документ о стању у области заштите људских права, уз оцену да он на аргументован начин даје преглед достигнућа и равноправно третира све грађане.
Србија треба да настави да оснажује људска права, нарочито она која крше хулигани и навијачи. Није прихватљиво да се ствара клима некажњавања, као ни то што су на слободи још два хашка оптуженика, рекао је Инфанте и поновио да Србија чини праве кораке у заштити људских права.