Београд/Њујорк, 12. новембар 2010. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић изјавио је вечерас у Њујорку да Србија жели да што пре почне дијалог са Приштином и оценио да Европска унија може да има веома важну улогу у тим разговорима.
 |
Вук Јеремић и Бан Кимун |
Фото: Танјуг |
Јеремић је на
седници Савета безбедности Уједињених нација, на којој је представљен тромесечни извештај генералног секретара УН Бан Кимуна о стању на Косову и Метохији, рекао да би пажња на почетку разговора требало да буде усмерена на мање проблематична питања, како би након успеха у њиховом решавању две стране могле да се окрену озбиљнијим темама.
За нас овај дијалог значи преговарање и спремност да будемо отворени за компромис, поновио је министар и нагласио да је потребно превазићи предрасуде и смирити страсти.
Према његовој оцени, фер и балансиран дијалог могао би да буде катализатор за оне који хоће да граде мостове и почну помирење, при чему такав процес може да ојача стабилност европске будућности западног Балкана.
Србија неће признати једнострано проглашену независност Косова, ни експлицитно ни имплицитно и таква позиција садржана је у Уставу наше земље, нагласио је Јеремић.
Он је у име Србије изразио захвалност значајној већини чланица УН које нису признале једнострано проглашену независност Косова, уз оцену да УН остају незаменљив фактор у нашој јужној покрајини.
Верујемо да је кључно да све стране на терену, заједно са СБ УН, потврде подршку УНМИК-у као јаком стубу мира и стабилности, поручио је министар.
Према његовим речима, статусно неутрални УНМИК, као и КФОР и Еулекс, остају једино прихватљив оквир у коме све заинтересоване стране могу заједно да раде на побољшању живота становништва на Косову, без обзира на његову етничку припадност.
Јеремић је исказао дубоку забринутост због тога што се албанске власти у покрајини активно противе таквој улози УН што потврђује и последњи извештај генералног секретара светске организације, и упозорио на то да би наставак такве политике могао да резултира повећаном изолацијом Косова.
Истовремено, он је изразио наду да ће Приштина прихватити конструктиван приступ који нуди УНМИК, а који подржава СБ УН.
У најновијем извештају генералног секретара УН наводи се да се у последња три месеца само 233 Срба вратило на Косово, указао је Јеремић и подсетио на то да је од јуна 1999. године из покрајине протерано више од 205 хиљада Срба.
Патријарх српски Иринеј је приликом устоличења у Пећи упутио позив становништву у покрајини на помирење, истакао је он и оценио да су сенку на његове речи бацили они који су каменовали аутобусе верника који су се враћали са тог чина.
Такође, како је подсетио, власти у Приштини покушавају да распореде Косовску полицијску службу на север Косова без договора са Еулексом, што је већина становништва које тамо живи схватила као провокацију и подстицање на насиље.
Јеремић је нагласио и да предстојећи избори на Косову неће бити одржани у складу са Резолуцијом 1244 СБ УН, да их неће пратити ОЕБС, нити ће их потврдити УН.
У таквим околностима јасно је да Влада Србије није могла да позове српско становиштво да учествује на њима, закључио је министар.