Београд, 12. новембар 2010. године – Потпредседник Владе Србије и министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић изјавио је данас да су чланице ЦЕФТА споразума на састанку Заједничког комитета постигле договор о томе да раде на стварању заједничког инвестиционог тржишта како би се побољшао имиџ региона и привукли инвеститори.
 |
 |
 |
Млађан Динкић |
 |
Фото: Фонет |
Динкић је на конференцији за новинаре, одржаној у Палати Србија по завршетку седнице Заједничког комитета ЦЕФТА, истакао да су на овом скупу разматране припреме за либерализацију у трговини појединим пољопривредним производима од 2011. године.
Србија је на седници Комитета ЦЕФТА предложила да се успостави сарадња агенција за промоцију извоза, рекао је потпредседник Владе и навео да је већ учињен први корак ка томе успостављањем
интернет портала о предностима улагања у регион.
Споразум ЦЕФТА је важан за регионалну стабилност и припрему земаља да што спремније уђу у ЕУ, нагласио је он и додао да све државе у региону морају да буду конкурентне.
Према његовим речима, на овом састанку Србија је осталим земљама-чланицама понудила сарадњу на пројекту "Фијата", који ће нашој земљи у 2013. години обезбедити извоз у вредности од 2,3 милијарде евра.
Србија извози 32 одсто робе управо у земље ЦЕФТА и са тим државама је ове године имала суфицит у трговинској размени од приближно 1,3 милијарде евра, саопштио је Динкић и оценио да наша земља, као и остале потписнице ЦЕФТА споразума, може да оствари много већи обим трговинске размене.
Он је упутио замерку на то што у садашњој размени доминирају пољопривредни производи, сировине, полупроизводи, односно роба ниске вредности, при чему је напоменуо да је то проблем свих земаља не само у извозу према ЦЕФТА већ и генерално у спољној трговини.
Доласком "Фијата" и "Панасоника" Србија жели да пређе на производњу материјалних добара више вредности и биће јој лакше ако се формира заједничко инвестиционо тржиште, нагласио је потпредседник Владе и додао да је суштина у томе да се кроз ЦЕФТА споразум оствари већа регионална стабилност.
Четвртим годишњим састанком Заједничког комитета ЦЕФТА данас је завршен стручни скуп
"ЦЕФТА недеља", који је ове недеље у Београду окупио бизнисмене, државне званичнике и многе домаће и стране експерте.
Састанци одржани током протекла три дана били су посвећени испитивању реалног напретка у примени споразума о слободној трговини, чије су потписнице Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Хрватска, Македонија, Албанија, Молдавија и УНМИК, у име Косова и Метохије.