Београд, 11. новембар 2010. године – Влада Републике Србије усвојила је на данашњој седници Предлог закона о потврђивању Европске конвенције о незастаревању кривичних дела против човечности и ратних злочина и Предлог закона о потврђивању уговора између Републике Србије и Републике Хрватске о изручењу.
На седници је усвојен Предлог закона о потврђивању уговора између Републике Србије и Босне и Херцеговине о изменама и допунама Уговора између Србије и Црне Горе и Босне и Херцеговине о правној помоћи у грађанским и кривичним стварима.
Влада је усвојила и Предлог закона о потврђивању уговора између Републике Србије и Босне и Херцеговине о изменама и допунама Уговора између Србије и Црне Горе и Босне и Херцеговине о међусобном извршавању судских одлука у кривичним стварима.
На седници је донет и Предлог закона о потврђивању споразума између Републике Србије и Швајцарске Конфедерације о социјалној сигурности, као и Предлог закона о потврђивању Споразума о слободној трговини између Владе Републике Србије и Владе Републике Казахстан.
Влада је усвојила измене и допуне сета закона из области финансијског система којима се обезбеђује додатна стабилност банкарског сектора и већа заштита штедиша.
Реч је о Предлогу закона о изменама и допунама Закона о банкама, Предлогу закона о изменама и допунама Закона о стечају и ликвидацији банака и друштава за осигурање и Предлогу закона о изменама и допунама Закона о Агенцији за осигурање депозита.
Новим законским одредбама држава обезбеђује исплату свих штедних улога до 50.000 евра у року од три дана, без обзира на то да ли нека банка оде у стечај или ликвидацију.
Држава на тај начин постаје гарант свих штедних улога до 50.000 евра, по сваком депоненту у свакој банци појединачно.
Изменама сета закона уведена је и могућност повећане заштите депозита давањем такозване бланкетне гаранције државе, којом се може привремено повећавати износ осигураних депозита и/или укључити неосигуране категорије.
Приликом одлучивања о томе како ће се поступати са евентуално проблематичним банкама у будућности уведен је принцип најмањег трошка, што значи да ће бити примењено решење које изазива најмањи терет пореским обвезницима.
Влада је усвојила и Предлог закона о изменама и допунама Закона о војној, радној и материјалној обавези како би се, након ступања на снагу Одлуке Народне скупштине Републике Србије о обустави служења војног рока и њене примене у реформи система одбране, обезбедио нормативно-правни оквир за добровољно служење војног рока.
На данашњој седници усвојен је и Закључак о начину објављивања прописа којим се утврђује изворник великог и малог грба, изворник заставе и нотни запис химне Републике Србије.