Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Интензивирање сарадње Србије и Словеније

Интензивирање сарадње Србије и Словеније

Београд, 2. новембар 2010. године – Потпредседник Владе Србије за европске интеграције Божидар Ђелић разговарао је данас са потпредседником Владе Словеније за развој и европске послове Митјом Гаспаријем о даљој подршци Словеније Србији на путу ка ЕУ, Дунавској стратегији и решавању питања сукцесије.

Божидар Ђелић и Митја Гаспари

Ђелић је након састанка истакао да је постигнут договор о томе да се на основу меморандума интензивира сарадња између две земље на тај начин што ће један број словеначких експерата радити у Канцеларији за европске интеграције Владе Републике Србије на одређен период.

Он је указао на то да је искуство показало да су најефикаснији саветници Владе Србије на пољу европских интеграција Словенци, не само због заједничке историје већ и зато што је та земља чланица ЕУ и има директно искуство у целом процесу евроинтеграција.

Према његовим речима, на данашњем састанку било је речи и о Дунавској стратегији с обзиром на то да Словенија са реком Савом има значајну улогу у дунавском сливу.

Ђелић је навео да је постигнут договор о томе да се Србија и Словенија међусобно подрже у изградњи инфраструктуре и да заступају заједничке интересе у будућим пројектима из фондова ЕУ.

Он је додао да је процес сукцесије, иако је напредовао током прве половине прошле деценије, сада заустављен, и истакао да се Србија и даље залаже за решавање спорних питања.

Гаспари је указао на то да Србија има велике шансе да убрза свој процес укључивања у ЕУ и додао да ће се Словенија постарати да пренесе своја искуства, и добра и лоша, како би Србија могла да употреби оно добро, а избегне лоше и тиме скрати процес интеграција.

Он је изразио наду да ће Србија добро искористити све могућности које јој нуди ЕУ и показати да је тај део Балкана био запостављен у последњих 10-15 година, иако су, како је навео, земље као Србија много спремније за ЕУ него неке које су већ постале њене чланице.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs