Београд, 1. новембар 2010. године – Први потпредседник-заменик председника Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је данас да сузбијање привредног и организованог финансијског криминала, корупције и прања новца има велики значај за поверење инвеститора и развој привреде.
ВИДЕО: Ивица Дачић говори на “Економском самиту 2010”
Дачић је на “Економском самиту 2010”, који се одржава у хотелу “Хајат”, указао на то да је полиција посвећена стварању повољне климе за рад и пословање у земљи, што ће, како је нагласио, остати један од главних приоритета у раду МУП-а.
Изградња правне државе и владавина права предуслов су за даљи привредни развој, раст инвестиција и реализацију великих пројеката, при чему је Влада одлучна да их ефикасно испуни, навео је он.
Према његовим речима, реформа правосуђа и борба против корупције и организованог криминала, као и реформа администрације, задаци су којима се Влада Србије бави од почетка мандата.
Дачић је објаснио да су бројне активности МУП-а у непосредној вези са стварањем боље инвестиционе климе и бољих услова пословања, нарочито у области сузбијања криминалитета, очувања јавног реда и мира, заштити права и слобода свих људи, али и безбедности саобраћаја, као кичме привредног система земље.
Он је навео податак да је од 2008. до септембра 2010. године откривено укупно 18 организованих криминалних група са 309 чланова које су вршиле злоупотребе у поступку јавних набавки, инвалидског осигурања, промета акцизних производа, додели државних инвестиционих средстава, плаћања јавних прихода и друго.
Они су тим деловањем прибавили имовинску корист од приближно 11 милиона евра, 700.000 швајцарских франака и милијарду динара, а настала је материјална штета у износу већем од 700 милиона динара, додао је први потпредседник Владе.
Када је у питању корупција, Дачић је указао на то да је најкрупније случајеве полиција открила у области јавних набавки, кредитног пословања, располагања јавним приходима и непокретном имовином, пензијског осигурања, професионалног спорта, у раду војних органа, али и у сопственим редовима.
Према његовим речима, током ове године откривене су три организоване криминалне групе које су се бавиле прањем новца и то путем фиктивно приказаног промета између већег броја предузећа.
Он је нагласио да су знатно бољи резултати постигнути и на откривању пореских кривичних дела, односно пореских утаја и то за приближно 50 одсто, али и у откривању злоупотреба службеног положаја, проневера и недозвољене трговине.
У области сузбијања злоупотреба у поступку приватизације од 2008. до септембра 2010. године, како је навео, контролисана су 742 субјеката, при чему је откривено укупно 600 кривичних дела чијим је извршењем настала штета у износу од 2,6 милијарди динара.
Дачић је истакао да је Србија безбедна земља и да је држава одлучна да обезбеди заштиту основних људских права и слобода свих грађана, уз напомену да је то на најбољи начин демонстрирано у спречавању нереда приликом одржавања “Параде поноса”.
Он је указао на то да у борби за стварање боље и безбедније Србије треба да се ангажују сви државни органи и друштво у целини.
“Економски самит 2010” бави се приоритетним активностима Владе Србије у настојањима да унапреди регионалну стабилност, стимулише домаћу економију, унапреди процес приступања ЕУ, као и да привуче стране инвестиције и партнере који би учествовали у великим пројектима у земљи.