Београд, 29. октобар 2010. године – Први потпредседник-заменик председника Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је данас да је безбедност у Београду на високом нивоу, поготово за странце јер се са проблемима сусрео само један одсто оних који су га посетили.
 |
Слева: директор полиције Републике Србије Милорад Вељовић, Ивица Дачић и градоначелник Београда Драган Ђилас |
Фото: Фонет |
Дачић је приликом представљања извештаја о стању безбедности у Београду у Скупштини града навео да подаци из овог извештаја, који обухвата период од октобра прошле до октобра ове године, показују да се више од 33 одсто укупног криминалитета у Србији догађа на подручју главног града.
Захваљујући великом ангажовању полиције, како је истакао, у главном граду је у првих девет месеци ове године забележено смањење укупног криминалитета за 3,7 одсто.
Он је навео да су током октобра три догађаја захтевала ангажовање великог броја полицајаца и прецизирао да је за обезбеђење „Параде поноса“ ангажовано 5.600 полицајаца, за мере обезбеђења државног секретара САД Хилари Клинтон приликом посете Београду 4.000 и за фудбалски дерби "Црвена звезда"–"Партизан" 4.300 полицајаца.
Први потпредседник Владе је прецизирао да су током "Параде поноса" повређене 204 особе, и то 173 полицајца и 31 грађанин, и оштећено је 77 возила, од којих су 42 полицијска.
Полиција је ухапсила 259 особа, од којих су 132 задржане, а у току је идентификација и утврђивање особа одговорних за нереде током ове манифестације, рекао је Дачић и додао да је полиција спречила да дође до већих последица, интервенишући на различитим локацијама града.
Такође, Дачић је указао на то да је на утакмицама у првих девет месеци ове године повређено 55 особа, од којих је 51 навијач, а забележена су и 174 напада на полицијске службенике.
Он је подсетио на то да МУП није државни орган који одобрава одређене манифестације, већ се оне одржавају на основу Закона о окупљању грађана, уз напомену да ресорно министарство из безбедносних разлога може да забрани одређени догађај до 24 часа пре почетка скупа, али се то ретко дешавало.
Као кључни проблем београдске полиције, први потпредседник Владе је навео вишегодишњи недостатак кадрова и опреме и неповољан материјални статус.
Дачић је рекао да се прошле године из буџета Србије за МУП издвајало 9,5 одсто средстава, а ове године 5,5 одсто, и додао да просечна плата запослених у МУП-у износи од 35.000 до 37.000 динара, што је мало за обављање такве врсте посла.
Према његовим речима, град Београд је донирао 200 милиона динара Полицијској управи Београда, од чега је набављено 40 службених возила.
По општинама, највећи степен криминалитета забележен у општини Нови Београд 17 одсто, на Палилули 11,3 одсто, Звездари 8,9 одсто, Чукарици 8,5 одсто и Вождовцу 8,3 одсто, саопштио је Дачић.
Он је напоменуо да је у Београду у првих девет месеци заплењено 159 килограма опојних дрога, највише марихуане и хероина, и додао да је само у октобру заплењено 120 килограма хероина, што је највећа заплена те опојне дроге у историји београдске полиције.
Наш регион је безбедносно веома интересантан због путева хероина и кокаина из Јужне Америке, Авганистана и Пакистана који иду преко Србије, објаснио је Дачић и додао да је, захваљујући српским безбедносним структурама, заплењено пет тона кокаина широм света за две године.
Први потпредседник Владе је нагласио да је више од 356.000 страних држављана дошло у Београд за првих девет месеци, а над њима је извршено више од 300 кривичних дела и то највише крађе – 72 одсто.
Према његовим речима, у главном граду је смањен број украдених возила за 22 одсто, док је осам отмица успешно расветљено, а мањи је и број убистава, силовања и малолетничке делинквенције.
Дачић је нагласио да је у наведеном периоду полиција открила и одузела 1.543 комада оружја, 16 бомби, 13.800 килограма муниције, две мине и 13,5 килограма експлозива.