Београд, 27. октобар 2010. године – Министар животне средине и просторног планирања у Влади Републике Србије Оливер Дулић изјавио је данас да се измене и допуне закона из области заштите животне средине доносе у циљу усклађивања са стандардима ЕУ, а да Предлог закона о метеоролошкој и хидролошкој делатности има за циљ безбедност људских живота и заштиту материјалних добара од стихијског деловања елементарних непогода.
Образлажући тај законски предлог у Скупстини Србије, Дулић је рекао да он омогућава да се на целовит начин регулише праћење и истраживање времена, климе и вода, а да за циљ има и рационалније коришћење повољних временских и климатских услова, расположивих ресурса, као и ефикаснију заштиту воде и ваздуха од загађивања.
Према његовим речима, тим актом је предвиђено доношење и новог закона о сузбијању опасности од града како би се та област уредила у складу са Уставом и како би се питање финансирања тих активности решило на адекватан начин.
Дулић је образложио измене и допуне закона о хемикалијама, о биоцидним производима, о стратешкој процени утицаја на животну средину, о заштити од буке у животној средини, и о заштити природе и о управљању отпадом.
Акта се мењају ради усклађивања са домаћим прописима који су у међувремену донети и са директивама и стандардима ЕУ, навео је министар.
Он је истакао да је у току примене закона о биоцидним производима и о хемикалијама и израде подзаконских аката уочено да поједини субјекти имају проблем у примени неких одредби, па су предложеним изменама дата објашњења појединих решења, извршено усклађивање закона са домаћим прописима донетим у међувремену и олакшано пословање привредних субјеката.
Предложеним изменама, како је рекао министар животне средине и просторног планирања, не мења се политика управљања хемикалијима и биоцидним производима која је раније дефинисана.
Дулић је навео да је Закон о стратешкој процени утицаја на животну средину ступио на снагу 2004. године, а да је разлог за измену то што је у међувремену Влада Србија донела низ стратегија које би требало да буду предмет стратешке процене, као и потреба усаглашавања са директивама ЕУ.
Закон о заштити од буке у животној средину још је један од аката које је потребно ускладити са домаћим законодавством и са прописима ЕУ који ову област уређују кохерентно и целовито, рекао је Дулић.
Закон, како је навео Дулић, има за циљ успостављање јединственог система заштите од буке у животној средини и утврђивање и спровођење мера како би се спречили или смањили штетни ефекти буке на здравље људи и животну средину, а одређују се граничне вредности буке у животној средини према карактеру извора буке.
Њиме се предвиђа израда стратешких карата буке на основу индикатора буке и прописаних метода процене буке, рекао је Дулић и додао да је током примене закона примећено да надлежности између субјекта заштите буке нису јасно разграничене што је доводило до проблема у примени закона.
Изменама се постиже јасно разграничење у надлежностима, пре свега, по питању израде стратешких карата буке и израде акционих планова између надлежности покрајине и јединица локалне самоуправе, додао је министар животне средине и просторног планирања.
Изменама и допунама закона о заштити природе, истакао је Дулић, већина процедура у изради и доношењу докумената и аката о зашити природе се поједностављује и скраћује, смањују се и лакше решавају конфликти између заинтересованих страна укључујући и ефикасније решавање питања обештећења за граничење права коришћења и штету коју причињавају заштићене врсте животиња.
Према његовим речима, разлози за измену Закона о управљању отпадом је обезбеђивање усклађености одређених решења са прописима ЕУ који се односе на управљање отпадом посебно у процени утицаја на животну средину и спречавања и контроле загађивања животне средине.