Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Европска комисија прослеђује Србији упитник у новембру

Европска комисија прослеђује Србији упитник у новембру

Београд, 27. октобар 2010. године – Потпредседник Владе за европске интеграције Божидар Ђелић изјавио је да се очекује да ће Европска комисија (ЕК) проследити Србији упитник у новембру, чиме ће започети рад на изради мишљења о спремности наше земље за добијање статуса кандидата за чланство у Европској унији (ЕУ).

Ђелић је, у интервјуу за данашње издање дневног листа "Вечерње новости", навео да ће одговор Србије на упитник бити готов током првог квартала следеће године.

Додатна питања и долазак техничке мисије очекује се у другом кварталу 2011. године, а у септембру или октобру мишљење ЕК које ће следеће године заменити досадашњи годишњи извештај, навео је Ђелић.

Први пут, уместо извештаја, имаћемо аргументовано мишљење ЕК која ће, у то сам сигуран, препоручити да добијемо статус кандидата, рекао је Ђелић и додао да је потребно урадити велики посао на испуњавању услова који су битни за добијање статуса кандидата за чланство у ЕУ.

Према његовим речима, неопходни услови који су потребни да се испуне су заокружење сарадње са Хашким трибуналом, унапређење регионалне сарадње, изгласавање закона о реституцији, решавање питања повећања броја азиланата и инклузија Рома.

Такође, потпредседник Владе је навео да је потребно и изгласавање новог закона о финансирању политичких партија, решавање питања припадања посланичких мандата, унапређење функционисања регулаторних тела, економска реформа и заокружење и унапређење реформе правосуђа.

Ђелић је истакао да се сада са политичког дела прелази на административни, технички део, где се Србија до сада увек показивала као веома ефикасна и успешна.

Наш циљ је да мишљење ЕК буде таквог квалитета да препоручи, не само да Србија добије статус кандидата, него и да се непосредно после тога формално отворе преговори за улазак у Унију, истакао је потпредседник Владе.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs