Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Политика > Измене Законика о кривичном поступку неопходне за ефикаснију борбу против насиља

Измене Законика о кривичном поступку неопходне за ефикаснију борбу против насиља

Београд, 20. октобар 2010. године – Министар правде у Влади Републике Србије Снежана Маловић изјавила је данас да су предложене измене Законика о кривичном поступку важне за даљу ефикасну борбу против насиља на свим јавним скуповима и спортским приредбама и истакла да држава неће толерисати било какав вид насиља.

Маловић је, образлажући Предлог закона о изменама Законика о кривичном поступку у Скупштини Србије, нагласила да је предложено да се тај акт донесе по хитном поступку и да ступи на снагу наредног дана од дана објављивања у "Службеном гласнику", а све у циљу избегавања даљих штетних последица по безбедност земље, рад државних органа и остваривање права грађана.

Она је навела да је у последњих десет дана дошло до ескалације насиља екстремних десничарских навијачких група, које се огледа не само у спречавању јавних скупова већ и у насиљу на спортским приредбама које се одржавају изван граница Србије.

Овај проблем поприма и међународни карактер и веома штети угледу Србије у иностранству, а такође омета и наш стратешки интерес, а то је придруживање Европској унији, нагласила је Маловић и додала да је држава заузела јасан став да неће толерисати било какав вид насиља и да ће одлучно реаговати.

Према њеним речима, ескалација насиља уперена је против најважнијих људских права које је свака демократска држава дужна да штити, попут права на живот и личну безбедност, на окупљање и слободно изражавање мишљења.

Маловић је напоменула да је насиље било уперено и против службених лица полиције, чији је задатак да у складу са законским овлашћењима чувају јавни ред и мир, као и да омогуће остваривање права грађана, а недавни догађаји показали су и рушилачки карактер који се огледа у уништавању јавне и приватне имовине.

Задатак сваке демократске државе је да се са оваквим појавама бескомпромисно обрачуна, али наравно по поступку и на начин прописан Уставом и законом, поручила је Маловић.

Она је објаснила да је предложеним изменама Законика о кривичном поступку прописано да се притвор може одредити лицима за које постоји основана сумња да су учинила кривично дело за које је прописана казна затвора већа од пет година, уместо досадашњих десет година, и ако је то оправдано због посебно тешких околности кривичног дела.

Према њеним речима, та измена је значајна за могућност одређивања притвора и за кривично дело насилничког понашања на спортским приредбама, када је основни облик кривичног дела извршен од стране групе, као и када је неком лицу нанета тешка телесна повреда или је оштећена имовина веће вредности.

Предложена је и измена по којој се продужава максимално трајање притвора у скраћеном кривичном поступку са осам на 30 дана, што је било нужно јер се показало да у извршењу кривичних дела са елементима насиља учествује већи број лица, па је потребно да се, ради вођења поступка против њих, спроведу истражне радње које није могуће спровести у року од осам дана, навела је Маловић.

Она је подсетила на то да је крајем 2009. године Скупштина Србије два пута мењала Кривични законик и да је тада проширено кривично дело насилничко понашање на спортској приредби, тако да се то дело односи и на насилничко понашање на другим јавним скуповима, а пооштрене су и запрећене казне.

Према њеним речима, у складу са решењима земаља које су се сусреле са истим проблемима, у Кривични законик уведена је мера забране присуствовања одређеним спортским приредбама.

Она је подсетила на то да је измењен и Закон о спречавању насиља и недоличног понашања на спортским приредбама, којим је пооштрена прекршајна одговорност како за организаторе спортске приредбе, тако и навијаче и друге учеснике.

Маловић је, образлажући и Предлог закона о измени и допуни Закона о путним исправама, навела да је предложено да стари пасоши важе до краја идуће године и додала да је до сада издато приближно 2,7 милиона биометријских пасоша.


Устав
Текст новог Устава Републике Србије, који су посланици Народне скупштине једногласно изгласали 30. септембра 2006. године
  DOC (MS Word)
  PDF (Adobe Acrobat)

Мултимедија
ВИДЕО: Гласање о Уставу у Народној скупштини (извор: Радио-телевизија Србије)

Документи
  Меморандум о међусобном разумевању Руске Федерације и СЦГ
  Повеља о људским и мањинским правима
  Бирачки списак (октобар 2003. године)
  Закон о сарадњи СРЈ са Хашким трибуналом

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs