Београд, 18. октобар 2010. године – Први потпредседник-заменик председника Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић истакао је данас да је тема управљања ванредним ситуацијама од великог значаја за сваку земљу.
Дачић је указао на то да је план да се у наредном периоду направи чврст систем који би помогао да се спрече ванредне ситуације, односно да се смање негативне последице по грађане тамо где их није могуће спречити.
Он је на представљању књиге ''Управљање ванредним ситуацијама'', аутора Предрага Марића и Душка Томића, на Криминалистичко-полицијској академији у Земуну, навео да је важно одредити шта су то ванредне ситуације.
Први потпредседник Владе је истакао да се често јавља неразумевање тог појма, па се мисли на све кризне ситуације, а не само на оне из цивилног аспекта.
Закон који је донет, како је додао, дефинише ванредне ситуације као збир свих ситуација које су се некада звале природне катастрофе, као што су земљотреси, поплаве и пожари, као и инциденте чији је узрок људски фактор.
Према његовим речима, тема ове књиге јесте и суштина закона који је донет, а који је усмерен на обједињавања свих ресурса у овој области, као што су они у оквиру министарстава одбране и животне средине, под Сектор за ванредне ситуације МУП-а.
Стварање чврстог система за борбу са ванредним ситуацијама захтева системски приступ финансирању, али и увођење јединственог система са позивним бројем 112 који би објединио све постојеће телефонске бројеве, навео је Дачић и додао да би се из тог центра реаговало на све ванредне ситуације.
Он је указао и на то да Сектор за ванредне ситуације има дупло мање запослених, пре свега ватрогасаца и спасилаца, у односу на стандарде ЕУ.
Министар просвете у Влади Републике Србије Жарко Обрадовић истакао је да је важно знати како се понашати у ванредним ситуацијама.
У времену у коме се налазимо, потребно је да се и на научан и стручан начин осветле многе области друштвеног живота укључујући и ове ситуације. Сигуран сам да ће ова књига имати велики значај и за ширу стручну јавност и друштво у целини, указао је Обрадовић.
Он је додао да ће образовно-едукативна улога ове књиге омогућити да се становништво, а посебно младе генерације, припреме и науче за поступање у случајевима ванредних ситуација.
Помоћник министра унутрашњих послова и начелник Сектора за ванредне ситауције Предраг Марић, који је један од аутора ове књиге, нагласио је да је она писана са жељом да се направи један корак напред и покаже да су у Србији одмакле реформе у сектору ванредних ситуација.