Београд, 18. октобар 2010. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић изјавио је данас да се очекује да ће Србија у овој години остварити привредни раст од 1,5 до 2 одсто.
 |
Фото: Фонет |
Динкић је на седници Пословног савета Министарства економије и регионалног развоја рекао да је у првом кварталу ове године раст БДП-а био 0,6 одсто, у другом кварталу 2,1 одсто, док се у трећем кварталу очекује раст од 2 до 2,5 одсто.
Он је истакао да се у наредној години у Србији очекују директне стране инвестиције у износу од најмање четири милијарде долара, укључујући приватизацију предузећа "Телеком Србија", као и неке друге крупније и средње инвестиције.
Средства од прилива инвестиција у наредној години, како је указао, биће уложена у изградњу инфраструктуре, што би требало да допринесе развоју грађевинарства, које је ове године највише утицало на то да привредни раст буде слаб.
Потпредседник Владе је нагласио да се остварују позитивна кретања у спољној трговини и да је извоз порастао за 20,3 одсто, увоз за 7 одсто, док је спољнотрговински дефицит смањен за приближно 7 одсто.
За осам месеци ове године у индустријској производњи забележен је раст од 4,7 одсто, истакао је Динкић и додао да је забележен пад од 10 одсто у областима грађевинарства, туризма и угоститељства.
Према његовој оцени, следећа година у Србији ће бити економски боља ако кључни спољнотрговински партнери наше земље, као што су Немачка и Италија, забележе позитивне економске трендове.
Динкић је указао на то да је добро што расте извоз у најразвијеније земље Европске уније и у прво извозно подручје Србије, које заузима Италија, а затим следе Босна и Херцеговина и Немачка.
Такође, постоји значајан пораст извоза у Румунију и Русију, при чему су главни извозни производи Србије гвожђе и челик, електрична енергија, производи од бакра, електричне машине и делови, пластичне масе и житарице, додао је он.
Србија има за циљ, како је истакао, да кроз нове инвестиције омогући већи извоз готових производа и да не извози само сировине и полупроизводе.
Он је објаснио да је повећан платно-билансни дефицит и то због смањеног прилива дознака за приближно 400 милиона евра у овој години.
Потпредседник Владе је навео да је до сада преко пословних банака, привреди и грађанима одобрено око 1,4 милијарди евра субвенционисаних кредита у овој години, док је за целу прошлу годину одобрена 1,1 милијарда евра.
Динкић је најавио да ће и у 2011. години бити настављен програм субвенционисаних кредита за ликвидност предузећа, кредита за инвестиције и потрошачких кредита за куповину домаћих производа.
Он је, међутим, навео да ће од 1. јануара следеће године бити укинути субвенционисани готовински кредити зато што ће од Нове године бити повећане пензије и плате у јавном сектору, чије је замрзавање и било разлог за увођење тих кредита.
На седници Пословног савета Министарства економије и регионалног развоја учествују представници приближно 30 највећих српских компанија.