Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Србија ће се борити да буде одобрена њена кандидатура за чланство у ЕУ

Србија ће се борити да буде одобрена њена кандидатура за чланство у ЕУ

Београд/Вашингтон, 9. октобар 2010. године – Потпредседник Владе Србије за европске интеграције и министар за науку и технолошки развој Божидар Ђелић поручио је да ће се Београд борити да Савет министара ЕУ на седници која ће бити одржана 25. октобра одобри кандидатуру Србије за чланство у ЕУ.

Фото: euractiv.rs

Ђелић, који предводи делегацију Србије на годишњем заседању Светске банке и Међународног монетарног фонда (ММФ) у Вашингтону, истакао је у интервјуу за интернет портал Еурацтив Србија да 26 од 27 земаља ЕУ жели да 25. октобра у Луксембургу буде прослеђена кандидатура Србије Европској комисији на разматрање.

Потпредседник Владе је указао и на јасан став Холандије која пред Србију у процесу европских интеграција ставља један услов, а то је хапшење и изручење Ратка Младића Хашком трибуналу.

Савет министара би на седници 25. октобра требало да одлучи да ли ће проследити Европској комисији захтев да изради мишљење о кандидатури Србије за чланство у ЕУ, навео је он и додао да ће комисија затим упутити Упитник Србији да би оценила ниво реформи у Србији.

Ђелић је изразио очекивање да ће ако Савет министара донесе позитивну одлуку Европска комисија, која је већ спремила Упитник за Србију, за две до три недеље тај упитник проследити Београду.

Он је нагласио да је познато да је припремљена већина одговора на бази туђих упитника, и додао да ће наша земља вратити изузетно квалитетно испуњен Упитник у рекордном року.

Говорећи о чланству у Унији, потпредседник Владе је указао на то да је технички могуће да Србија приступи Европској унији 2016. године, али само ако се реши статус Косова и заокружи сарадњу са Хагом.

Када је реч о томе како ће се будући преговори на Косову одразити на процес европских интеграција, он је рекао да је јасно стављено до знања европским партнерима да наш напредак ка Европи не може бити условљен конкретним роковима и достигнућима тих преговора.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs