Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Јачање билатералних односа Србије и САД

Јачање билатералних односа Србије и САД

Београд/Вашингтон, 8. октобар 2010. године – Потпредседник Владе Србије за европске интеграције и министар за науку и технолошки развој Божидар Ђелић изјавио је у Вашингтону да је веома важно да у наредне четири године новац који Србија буде враћала Светској банци не буде већи од износа средстава који јој ова финансијска институција буде додељивала.

Фото: voanews.com

Ђелић, који предводи делегацију Србије на годишњем заседању Светске банке и Међународног монетарног фонда (ММФ) у Вашингтону, навео је на јуче одржаном скупу у немачком Маршаловом фонду САД да то значи да се очекује да подршка Светске банке Србији не буде нижа од 800 милиона до 900 милиона долара.

Говорећи о томе са каквим се проблемима наша земља суочава и како намерава да их превазиђе, он је указао на то да Србија ради на јачању билатералних односа са Сједињеним Америчким Државама по низу питања, међу којима је и повећање броја америчких инвеститора.

Потпредседник Владе је истакао да ће представници ММФ-а бити информисани о напредовању расправе о Предлогу закона о фискалној одговорности, што представља излазак из аранжмана са том организацијом и доказ да ће Србија самостално водити одговорну економску политику.

Одговарајући на питање када ће грађани осетити побољшање животног стандарда, он је позвао на стрпљење јер не треба очекивати било какве огромне помаке с обзиром на то да економски раст није такав да омогући значајни и брзи раст стандарда у овом моменту.

Србија мора да води одговорну политику и не треба да дозволи да уђе у проблеме попут наших суседа, јер су онда потребне године да се изађе из неодрживе ситуације, навео је потпредседник Владе.

Ђелић је додао да је са представницима УСАИД-а, Академије наука САД и другим институцијама разговарао о одржавању првог великог догађаја у домену науке и технологије између Србије и САД, 10. јула 2011. године.

У моменту када Кина, Индија, Русија, као и земље Блиског истока инвестирају у науку, Србија нема избора. Наша земља има добру базу, наши млади математичари и физичари су међу првих 10-15 на међународним олимпијадама из математике и физике, нагласио је он.

Потпредседник Владе је рекао да су излагање у немачком Маршаловом фонду и састанци у Министарству спољних послова и са представницима Националног безбедносног комитета Беле куће заправо припрема за посету државног секретара САД Хилари Клинтон Београду следеће недеље.

Имамо као важну тему питање Косова и Метохије око кога се не слажемо, али где је значајно да САД подрже напоре Србије у успостављању истинског разговора између Београда и Приштине у циљу решавања свих отворених питања, навео је Ђелић.

Према његовим речима, други елемент је подршка САД процесу евроинтеграција Србије, с обзиром на то да утицај ове земље може помоћи да тај пут буде што је могуће бржи и ефикаснији.

Трећи аспект је даље унапређење билатералних односа између САД и Србије у више области, од науке па све до повећања броја америчких инвеститора у нашој земљи, закључио је Ђелић.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs