Београд, 7. октобар 2010. године – Први потпредседник-заменик председника Владе Србије и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је данас да су сва радна места у полицији доступна женама и да је потребно променити виђење полицијског посла као претежно мушког.
 |
Фото: Танјуг |
Дачић је на представљању извештаја „Успостављање мреже жена полицајаца југоисточне Европе – резултати истраживања“ навео да су жене још увек недовољно заступљене у полицији, како у оперативном, тако и у руководећем кадру.
Према његовој оцени, помак постоји, с обзиром на то да је масовнији прилив жена у униформисани полицијски састав почео тек 2002. године.
Са статусом овлашћеног службеног лица 2005. године у МУП-у је радило приближно 17 одсто жена, а крајем прошле године више од 20 одсто, рекао је Дачић и навео да је у униформи 2005. године било 6,6 одсто, а сада је заступљено 7,5 одсто жена.
Он је указао на то да је међу руководећим кадром 2001. године било само два одсто жена, док је пет година касније било 7,8 одсто жена међу руководиоцима.
Први потпредседник Владе је нагласио да је у новембру прошле године заступљеност жена на руководећим местима стратешког нивоа била 12,6 одсто, средњег нивоа 8,59 одсто, а на оперативном нивоу 21,88.
Преокрет је постигнут тако што су сва радна места постала доступна женама, укључујући и могућност школовања за полицијски позив, рекао је Дачић и напоменуо да је раније само Виша школа унутрашњих послова примала жене и Средња школа унутрашњих послова до трансформације у Центар за основну полицијску обуку.
Такође, он је указао на то да је развој каријере након школовања сегмент који захтева пажњу не само када су жене у питању и додао да је следећи битан корак успостављање транспарентног система управљања људским ресурсима.
Можемо се похвалити чињеницом да имамо жене на местима и дужностима које су пре неколико година биле незамисливе, као што је начелник Полицијске управе у Ужицу или командант контингента у мировној мисији на Хаитију, навео је Дачић.
Он је нагласио да су једнаке почетне могућности ефикасно оружје за борбу против предрасуда тамо где оне постоје, и додао да свуда у свету, па и у Србији, полицију опажају као мање репресивну откад је више жена полицајаца у патролама.
Стални представник УНДП-а у Србији Вилијам Инфанте саопштио је да је у Србији дошло до значајних промена на пољу економије, примене закона, борбе против организованог криминала и приближавања ЕУ, али да су потребне и промене система вредности које подразумевају постојање толеранције и родне равноправности.
Инфанте је оценио да ће већа заступљеност жена допринети бољем раду полиције, и навео да је пракса показала да оне много боље обављају поједине задатке јер често жртве, посебно жртве насиља у породици, у њих имају више поверења.