Београд, 4. октобар 2010. године – Министар финансија у Влади Републике Србије Диана Драгутиновић изјавила је данас да фискална правила која се уводе Предлогом измена и допуна Закона о буџетском систему представљају оквир за вођење стабилне и предвидиве фискалне политике и учвршћују макроекономску стабилност земље.
Драгутиновић је, образлажући у Скупштини Србије Предлог измена и допуна Закона о буџетском систему, истакла да је увођење фискалних правила један од начина да јавне финансије буду одрживе и да се избегну евентуалне финансијске кризе, а такође су и део процеса европских интеграција.
Она је објаснила да у овом тренутку фискална правила постоје у више од 80 земаља и да међународно искуство показује да су у области фискалне политике одговорније оне земље које их имају.
Постоје, како је указала, два општа фискална правила – за смањење максималног учешћа јавног дуга у бруто домаћем производу (БДП) на 45 одсто и за свођење учешћа буџетског дефицита у БДП-у на један одсто.
Драгутиновић је нагласила да постоје и посебна правила која подразумевају промену структуре јавне потрошње тако што би била смањена текућа потрошња и повећана капитална потрошња.
Она је подсетила на то да је овим предлогом предвиђено и оснивање Фискалног савета, стручног и независног тела, које би требало да утиче на формирање јавног мњења када је у питању вођење фискалне политике.
Савет ће имати три члана које ће предлагати председник Републике, гувернер Народне банке Србије и министар финансија, а бираће их Скупштина Србије на период од шест година, навела је Драгутиновић.
Такође, она је напоменула да Влада Србије од фискалних правила може да одступи само у изузетним случајевима, као што су природне катастрофе или екстерни шокови, али је тада дужна да парламенту поднесе извештај са разлозима зашто привремено одступа од ових правила.