Београд, 30. септембар 2010. године – Први потпредседник-заменик председника Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је данас да је у ангажовању жена у полицији учињен позитиван помак, при чему је изразио спремност да се настави са том праксом.
 |
Фото: Фонет |
Дачић је на конференцији "Родно питање и реформа сектора безбедности у Србији", одржаној у Дому Скупштине Србије, истакао да подаци говоре о недовољној заступљености жена у полицији и напоменуо да треба да узети у обзир да је њихово масовније запошљавање у полицији почело тек 2002. године.
Статистички подаци, како је навео, показују да је у марту 2001. године у полицији било запослено 16,98 одсто жена, у августу 2005. године 19,68 одсто, док је у новембру прошле године тај проценат износио 20,64 одсто.
Он је прецизирао да је 2005. године са статусом овлашћеног службеног лица у Министарству унутрашњих послова радило 15,81 одсто жена, а крајем прошле године 19,95 одсто, и додао да је у униформи 2005. године било 6,6 одсто жена, а сада их је 7,49 одсто.
Први потпредседник Владе је подсетио на то да већ извесно време жена руководи Полицијском управом у Ужицу, а да је једна припадница полиције била командант српског контингента у мировној мисији на Хаитију.
Запошљавање жена у полицији није само питање људских права, већ указује и на неопходност новог квалитета који жене уносе у полицијску службу, рекао је Дачић и додао да су решавање конфликата ненасилним средствима и комуникативност неки од атрибута који се приписују женама.
Председник Скупштине Србије Славица Ђукић-Дејановић саопштила је да у нашој земљи постоје институционални механизми за остваривање родне равноправности и апеловала на унапређење позиције жена у обављању безбедносних послова у полицији, војсци и царини.
Према њеним речима, највећи број жена у сектору безбедности извршава административне и аналитичке задатке, а тек однедавно имају могућност да обављају и оперативне послове.
Начелник Управе за стратегијско планирање Министарства одбране генерал мајор Божидар Форца рекао је да је у спровођењу реформских процеса то министарство посебну пажњу посветило родној равноправности.
Жене у војсци су распоређене на великом броју дужности, нагласио је он и додао да је, према подацима из септембра ове године, сваки пети припадник Министарства одбране жена, док их је 2,6 одсто у униформи.
Конференцију „Родно питање и реформа сектора безбедности у Србији" организовали су Београдски центар за безбедносну политику, Београдски фонд за политичку изузетност и Женевски центар за демократску контролу оружаних снага.