Београд, 28. септембар 2010. године – Министар правде у Влади Републике Србије Снежана Маловић оценила је да ће сарадња са Хашким трибуналом и суђења за ратне злочине пред домаћим судовима допринети суочавању нашег друштва са истином о прошлости, што је значајно за нормализацију прилика и даље развијање сарадње држава у региону.
Маловић је за данашње издање дневног листа “Вечерње новости” истакла да су кривични поступци за ратне злочине најважнији сегмент суочавања са прошлошћу, и указала на то да политички и сваки други интерес Србије није да ратни злочинци слободно шетају.
Она је нагласила да истина о ратним злочинима мора бити правно утврђена и јасно изречена, и додала да је то обавеза коју дугујемо пре свега жртвама и њиховим породицама.
Такође, Маловић је подсетила на то да је Србија до сада Трибуналу предала 44 окривљена које је овај суд потраживао, и навела да се двојица најтраженијих хашких бегунаца још нису нашла пред лицем правде, али су потраге за њима интензивне.
Србија је одговорила на све захтеве Трибунала који се односе на достављање документације, остваривање увида у архиве државних органа, заштиту сведока, ослобађање сведока дужности чувања тајне како би могли да сведоче пред тим судом, као и на све друге захтеве Трибунала, навела је она.
Према њеним речима, задатак националних правосуђа био је успостављање међусобне сарадње и она је данас на завидном нивоу.
Маловић је указала на то да је утврђивање истине о ратним злочинима и њихово процесуирање важно јер се не може градити заједничка будућност кроз политику заборава.
Она је оценила да је током седам година рада правосудних институција које се баве ратним злочинима много учињено на њиховом расветљавању, при чему је наше правосуђе с временом показало да је способно да се успешно носи с овако тешким предметима и при томе поштује међународне стандарде.