Београд/Њујорк, 25. септембар 2010. године – Председник Србије Борис Тадић изјавио је данас у Њујорку да је Србија спремна за дијалог са Приштином, у уверењу да ће водећа улога Савета безбедности у одређивању свеобухватног решења косовског питања остати доминантна и дати легитимитет исходу целог процеса.
Тадић, који предводи делегацију Србије на 65. заседању Генералне скупштине Уједињених нација, истакао је у говору у оквиру генералне дебате тог тела светске организације да се позиција Србије није променила и да наша земља никада неће признати једнострано проглашену независност Косова, ни експлицитно ни имплицитно.
Он је, међутим, нагласио да је Србија спремна да се укључи у процес за који се нада да ће довести до обострано прихватљивог компромисног решења проблема Косова, у оквиру глобално прихваћеног права – права УН.
Председник Србије је подсетио на то да је дијалог Београда и Приштине омогућен Заједничком Резолуцијом Србије и ЕУ о саветодавном мишљењу Међународног суда правде (МСП), коју је недавно усвојила Генерална скупштина УН.
Та резолуција је суштински статусно неутрална и ниједно друго тумачење не одговара истини, нагласио је Тадић и додао да Србија поздравља ту резолуцију и ишчекује укључивање у процес који би требало да доведе до обострано прихватљивог компромисног решења проблема Косова.
Он је поновио да је став Србије да је унилатерални покушај сецесије Косова кршење основних принципа Повеље УН, Хелсиншког акта и Резолуције 1244 СБ УН, при чему је изразио захвалност великој већини држава чланица УН које су се уздржале од признавања тог једностраног чина.
Те земље, навео је Тадић, придржавају се обавезе из Повеље УН да се мора поштовати суверенитет и територијални интегритет Србије, као што се Србија придржава свог Устава и никада неће признати независност Косова.
Тадић је указао на то да је саветодавним мишљењем МСП потврђено да Косово остаје под прелазном администрацијом УН, као и да на снази остаје Резолуција 1244 и оквир УН за функционисање привремених институција у покрајини.
Централна и водећа улога СБ у одређивању свеобухватног решења косовског питања остаје доминантна и даће легитимитет резултату, истакао је председник Србије и додао да МСП није прихватио став да је Косово случај “sui generis”, као ни право на самоопредељење косовских Албанаца.
Према његовим речима, тај суд се определио да испита језик унилатералне декларације Косова и изнео став да сам текст не садржи ништа што представља кршење међународног права.
Суд, дакле, није одобрио право покрајине на сецесију од Србије, нити је подржао став да је Косово суверена држава. Мишљење Суда је јасно: унилатерална декларација је само покушај коначног одређивања статуса Косова, објаснио је Тадић.
Председник Србије је истакао да је наша земља спремна за разговоре и упутио позив државама чланицама УН да се укључе у тај дијалог, уз напомену да разговори захтевају поверење.
Ускоро ће две стране разговарати први пут после много година. Морамо бити стрпљиви и усредсредити се на она питања која ће омогућити изградњу поверења на обе стране. Биће много тема за разговор и неке од њих ће бити компликоване, указао је Тадић.
Он је, такође, рекао да сматра да су даља инсистирања на признању независности Косова узалудна и контрапродуктивна за атмосферу у коју се сада улази.
Према његовим речима, од суштинског је значаја да земље чланице УН које нису признале независност Косова остану при том ставу током процеса дијалога.
То ће представљати значајан допринос ставу да унилатерални покушаји наметања решења за етничке или територијалне спорове немају легитимитет и на тај начин спречити Косово да постане опасан и дестабилизујући преседан, поручио је председник Србије.
Он је навео да се никада до сада није догодило да нечија државност буде остварена без пристанка матичне државе и додао да трајно решење за тако значајно и осетљиво питање никад није било резултат принуде, већ је увек неопходна сагласност.
Подједнако штетни били би покушаји да се измени стварност на терену током трајања дијалога, истакао је Тадић и упозорио на то да би сваки покушај да се та реалност измени путем примене силе довео до моменталног прекида дијалога.
Кад је реч о Балкану, председник Србије је изразио уверење да будућност региона лежи у помирењу, при чему је подсетио на то да је Скупштина Србије усвојила Декларацију о осуди злочина у Сребреници.
Тадић је изразио наду да ће више таквих сличних поступака широм региона помоћи стварању новог региона у којем ће нас заједничка историја морално уједињавати, а не политички делити.
Неопходно је да се регион угледа на Европску унију и да усвоји вредности и културу данашње Европе на начин на који Унија прихвата нас, рекао је Тадић и оценио да Европа еволуира, као и регион.
У оквиру те динамике, морамо да пођемо од претпоставке да ће ЕУ одржати реч да ће цео регион западног Балкана постати део Уније, а уколико до тога не дође, догодиће се географско, историјско и културно удаљавање, рекао је председник Србије.
Према његовим речима, организовани криминал на западном Балкану представља највећи појединачни изазов за Србију, али и за цео регион.
Имамо заједничку одговорност да као лидери региона елиминишемо ту претњу, навео је Тадић и поручио да Србија неће штедети своје снаге по том питању.
Ми у региону имамо одговорност да створимо савез за борбу против организованог криминала. Надамо се да ће све земље западног Балкана ту борбу означити као приоритет. Дугујемо то нашим грађанима, суседима у ЕУ и наредним генерацијама, закључио је Тадић.