Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Наставак рада на обезбеђивању равноправног статуса Ромима у друштву

Наставак рада на обезбеђивању равноправног статуса Ромима у друштву

Београд, 23. септембар 2010. године – Министар за људска и мањинска права у Влади Републике Србије Светозар Чиплић изјавио је данас да је Србија постигла напредак у укључивању ромске популације у друштво и најавио да ће активности на том плану бити настављене.

Жарко Обрадовић, Светозар Чиплић и Томица Милосављевић
Фото: Фонет

Чиплић је на конференцији посвећеној координисаном приступу инклузији Рома на локалном нивоу у образовном и здравственом сектору саопштио да најновији показатељи потврђују напредак у укључивању Рома у друштво, али да треба још доста тога урадити како би они имали равноправан статус.

Према његовим речима, смањен је проценат Рома који напуштају школовање, побољшан је њихов приступ здравственим установама и повећан број запослених припадника ове популације.

Чиплић је најавио и да ће у сарадњи са осталим надлежним министарствима и институцијама бити настављено даље унапређење улоге медијатора и асистената за подршку ромској популацији.

Министар просвете Жарко Обрадовић истакао је да Србија настоји да што више ромске деце у најкраћем року буде укључено у систем редовног образовања, уз оцену да су ефекти тих напора већ видљиви.

Све већи број ромске деце укључује се у образовни процес, при чему се повећава и број оних који остају обухваћени образовним системом, навео је он и нагласио да ће младим генерацијама Рома образовање обезбедити посао и равноправно учешће у друштву.

Министар здравља Томица Милосављевић указао је на то да је напорима тог министарства и свих релевантних установа и чинилаца у систему здравствене заштите учињен велики напредак у остварењу Миленијумских циљева у Србији.

Милосављевић је истакао да се то нарочито односи на значајно побољшање здравља жена и деце, као и на смањење разлика у доступности здравствене заштите код ромске популације.

У сарадњи са Мисијом ОЕБС 2008. године покренут је пројекат “Здравствени медијатори“, подсетио је министар и објаснио да је његов циљ управо унапређење здравља Рома, нарочито жена и деце, побољшање доступности здравствене заштите и нивоа информисаности о здрављу, као и смањење неједнакости.

Шеф Делегације Европске уније у Београду Венсан Дежер подсетио је на то да је ЕУ до сада издвојила 50 милиона евра за помоћ Влади Србије у спровођењу програма укључивања ромске популације у друштво.

Дежер је прецизирао да су та средства намењена побољшању образовања, здравствене заштите, социјалних питања, запошљавања, као и укључивању избеглих и расељених у друштво.

Још 3,8 милиона евра биће издвојено за предшколски програм намењен ромској деци, који би требало да допринесе смањењу одсуства са наставе и напуштања школовања, а предвиђена је и обука 178 нових педагошких асистената, најавио је он.

Шеф Мисије ОЕБС-а у Србији Димитриос Кипреос рекао је да је у последње четири године та организација издвојила два милиона евра за увођење педагошких и здравствених медијатора у оквиру поменутог пројекта.

На овом скупу подељени су сертификати о завршеној обуци за 55 асистената који ће ромској популацији помагати да се лакше укључи у здравствени и школски систем.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs