Београд, 21. септембар 2010. године – Министар животне средине и просторног планирања у Влади Републике Србије Оливер Дулић оценио је данас да је Србија у последње време начинила битне помаке у области заштите животне средине и указао на значај резултата на том плану за процес европских интеграција.
 |
Весна Ђукић, Оливер Дулић, Венсан Дежер и Милица Делевић |
Фото: Фонет |
Дулић је на конференцији за новинаре, на којој је представљен пројекат "Цивилно друштво Србије у процесу ЕУ интеграција: усвајање вредности и унапређење дијалога", истакао неопходност успостављања боље сарадње државног и невладиног сектора на том плану.
Невладине организације и грађани наше земље пружили су велики допринос еколошкој акцији "Велико спремање Србије" одржаној у јуну ове године, нагласио је министар и прецизирао да је у тој акцији учествовало више од 200.000 грађана и 1.002 невладине организације.
Ресорно министарство је, како је навео, определило 80 милиона динара за пројекте из области заштите животне средине за које могу да конкуришу невладине организације.
Према његовим речима, поменута средства биће распоређена тако што ће се сваке године кандидовати пројекти, а стручна комисија ће доносити одлуку о томе који су најважнији и чија би реализација могла да допринесе заштити животне средине.
Дулић је подсетио и на то да је у последње две године усвојено 30 закона и донето више од 200 подзаконских аката из области екологије, уз оцену да то представља историјски напредак.
Директор Канцеларије Владе Републике Србије за европске интеграције Милица Делевић указала је на то да извршна власт треба да ангажује организације грађанског друштва на путу ка ЕУ, и истакла да је поред усвајања закона неопходна и њихова примена.
Делевић је најавила да ће та канцеларија наставити да подржава пројекте који имају за циљ даљи развој и унапређење заштите животне средине.
Шеф Делегације ЕУ у Србији Венсан Дежер оценио је да је Србија учинила значајне напоре када је реч о области заштите животне средине.
За унапређење животне средине неопходне су инвестиције, рекао је он и подсетио на то да је Унија у последњих 10 година уложила 500 милиона евра за пројекте из те области.
Директор Београдске отворене школе Весна Ђукић, која са Фондацијом "Фридрих Еберт" реализује једногодишњи пројекат "Цивилно друштво Србије у процесу ЕУ интеграција: усвајање вредности и унапређење дијалога", напоменула је да ће у оквиру тог пројекта представници НВО моћи да стекну примењива знања за решавање еколошких проблема.
Важно је да оспособимо организације цивилног друштва за деловање и успешно суочавање са проблемима локалног и регионалног карактера у области животне средине, закључила је Ђукић.