Београд, 17. септембар 2010. године – Министар за телекомуникације и информационо друштво у Влади Републике Србије Јасна Матић најавила је данас да ће до краја године бити усвојен подрзаконски акт на основу кога ће сви државни органи бити у обавези да имају сајт на коме ће бити доступне ажуриране и тачне информације.
 |
 |
 |
Јасна Матић и Родољуб Шабић |
 |
Фото: Фонет |
Матић је на конференцији за новинаре, на којој су представљени резултати истраживања о ажурираности информација на интернет страницама органа власти, оценила да ће то допринети повећању ефикасности администрације, али и смањењу трошкова привреде.
Такође, она је најавила да ће наредне године бити донет закон који ће уредити ту област у свим сферама.
Директор организације "Транспарентност Србија" Немања Ненадић, који је представио резултате истраживања, указао је на то да се проблеми могу решити само утврђивањем јасних правила о минималном садржају презентације и одговорности за тачност објављене информације.
Државни органи у Србији недовољно користе интернет, оценио је он и изразио очекивање да ће они ускоро предузети мере у том правцу.
Према његовим речима, истраживање је показало да има органа власти који на сајту немају информатор о раду, иако је то њихова законска обавеза, као и да ниједан од доступних информатора није имао потпуне информације.
Државни органи нису, или су имали непотпуне информације о извршењу буџета из претходне године, истакао је Ненадић.
Према његовој оцени, главни узрок неажурности јесте то што нису замењени линкови на којима се користи .yu домен, а истраживање је показало и да је концепт развоја електронских услуга на ниском нивоу.
Интернет се недовољно користи и као средство за упућивање представки и притужби на рад органа власти, информације о јавним конкурсима су веома ретке или се не објављују у оквиру посебне секције вести, а многи сајтови не објављују никакве податке о јавним набавкама на свом сајту, нагласио је он.
Директор организације "Транспарентност Србија" навео је и да је истраживање показало да на сајтовима има мало информација о томе шта су јавне институције планирале да ураде, као и да се планови и извештаји уопште не постављају на интернет.
Стални координатор Уједињених нација у Србији Вилијам Инфанте указао је на то да употреба информационо-комунукационих технологија омогућава ефикаснији рад, повећава транспарентност и прави уштеде, као и да електронска управа смањује корупцију кроз поједностављење и деперсонализацију правила и процедура.
Повереник за информације од јавног значаја Родољуб Шабић оценио је да нема бољег начина за повећање поверења грађана у рад државних органа и спречавање корупције од повећања јавности рада државних органа.
Министарство за телекомуникације и информационо друштво, у сарадњи са Програмом Уједињених нација за развој у Србији (УНДП), спровело је ово истраживање у јулу 2010. године, на узорку од 21 институције.