Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > Недопустиво ревидирање садржаја уџбеника на српском језику на Космету

Недопустиво ревидирање садржаја уџбеника на српском језику на Космету

Београд, 16. септембар 2010. године – Министар просвете у Влади Републике Србије Жарко Обрадовић изјавио је данас да предлог да се ревидирају садржаји уџбеника на српском језику на Косову и Метохији има за циљ промену културног наслеђа у покрајини, односно промену идентитета српског народа који живи на Космету.

Обрадовић је поводом предлога Независне комисије за преглед уџбеника наставе на српском језику, коју су формирале привремене институције у покрајини, да се израде допунски уџбеници у којима би се констатовала "државност Косова" истакао да је такав потез цивилизацијски, историјски, правно и културолошки недопустив.

Он је у изјави за агенцију Танјуг нагласио да такав потез води ка томе да се будуће генерације образују на начин који одговара интересима самопрокламоване државе Косово и да се прошлост измени, а садашњост злоупотреби, и поновио да Србија не признаје такозвану независну државу Косово.

Министар је указао на то да дела за која је препоручено да се избаце из градива не припадају само српској културној баштини већ имају неспорне универзалне вредности, па би њихова забрана била антипод слободе и демократије.

Када се из садржаја уџбеника уклоне значајни писци и теме, на тај начин се брише и идентитет народа који они представљају, односно о коме говоре, упозорио је он.

Обрадовић је оценио да ће на највећем губитку бити они којима ће бити ускраћена могућност да се кроз едукативни програм упознају са несумњиво вредним делима, и изразио уверење да ће демократска, стручна, политичка и међународна јавност принципијелно реаговати на овај предлог.


Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs