Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > Дијалог једини начин за решење проблема Косова и Метохије

Дијалог једини начин за решење проблема Косова и Метохије

Београд, 16. септембар 2010. године – Министар за Косово и Метохију у Влади Републике Србије Горан Богдановић оценио је да Заједничка Резолуција Србије и Европске уније (ЕУ) о саветодавном мишљењу МСП-а омогућава дијалог Београда и Приштине који би водио изналажењу компромисног решења, уз очување српске заједнице у покрајини и национално-државних интереса Србије.

Горан Богдановић
Фото: Танјуг
Богдановић је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Вечерње новости" истакао да је Србија доследна у ставу да дође до дијалога јер је он неминован и нужан, и додао да треба разговарати о свим спорним питањима, решењима за очување српске заједнице и за побољшање услова живота косметских Срба.

За Србију статус њене јужне покрајине и даље представља централно питање, нагласио је министар.

Став Београда је познат - дијалог је једини начин за решење косметских проблема, али такође је позната и црвена линија испод које нећемо и не можемо да идемо, поновио је он.

Министар за Косово и Метохију подсетио је на то да је током преговора у којима је посредник био Марти Ахтисари разговарано о низу тема - децентрализацији, културној баштини, економским и својинским питањима, при чему се готово сваки пут дешавало да се процес заустави на статусним питањима.

Чак и да се формално заобиђе статус, на њега се наилази испод површине сваког од ових питања, истакао је Богдановић и додао да Србија има листу приоритетних тема, али да испитује редослед потеза, од којих је први припрема дијалога, која подразумева дефинисање низа питања и детаља.

На основу прошлих искустава, за почетак и успех дијалога неопходна је темељна припрема, што неће бити нимало лак ни краткотрајан процес, оценио је он.

Министар за Косово и Метохију указао је на то да је у посредовању око преговора централна улога намењена ЕУ.

С друге стране, без искуства и утицаја Уједињених нација (УН), Руске Фередације и Сједињених Америчких Држава (САД), тешко је замислити стабилно вођење ионако компликованог и комплексног процеса, закључио је Богдановић.


Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs