Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Косовским Србима потребне институционалне гаранције

Косовским Србима потребне институционалне гаранције

Београд, 28. октобар 2004. године - Председник Владе Републике Србије Војислав Коштуница рекао је данас да је косовским Србима потребно дати прво институционалне гаранције у заштити њихових основних људских права, да би потом Скупштина Косова и Метохије могла да добије легитимне представнике косовских Срба.

Коштуница је на редовној конференцији за новинаре у Влади Србије истакао да је на данашњој седници Владе усвојен Закључак поводом одржаних избора за Скупштину Косова и Метохије којим се свим заинтересованим политичким чиниоцима у покрајини, Србији и међународној заједници предлаже наставак разговора о децентрализацији у јужној српској покрајини на основу три документа - Резолуције Скупштине Србије о Косову и Метохији, Плана Владе Србије за политичко решење ситуације на Косову и Метохији и Оквира за локалну самоуправу УНМИК-а.

Према његовим речима, ови разговори требало би да доведу до компромисног решења којим ће се обезбедити институционална заштита косовских Срба.

Премијер Владе Србије је нагласио да симболичан број изашлих косовских Срба на парламентарне изборе у покрајини доводи у питање легитимитет изабраних посланика и додао да Влада неће вршити никакав притисак на њих, већ препушта њиховој савести какву ће одлуку донети о учешћу и раду у покрајинској Скупштини.

Он је навео да је обавио и разговоре са председником Србије и Црне Горе Светозаром Маровићем о придруживању Европској унији, имајући у виду подршку из Брисела државној заједници и концепту "двоструког колосека".

Коштуница је истакао да је такође било речи о информацији да ће до пролећа 2005. године ЕУ припремити Студију о изводљивости, као и о обавезама Београда и Подгорице које проистичу из Уставне повеље, и раду на превазилажењу међусобних разлика.

Министар трговине, туризма и услуга у Влади Републике Србије Бојан Димитријевић рекао је да је Влада на данашњој седници утврдила Предлог закона о заштити конкуренције, који је важан системски документ усклађен са европским законодавством и којим се обезбеђује функционисање предузећа у условима потпуне конкуренције и побољшава економска ефикасност.

Димитријевић је навео да се поменутим законом предвиђа и оснивање Комисије за заштиту конкуренције, која ће имати пет чланова, једног предлаже Влада, док ће остале предложити струковна удружења, а она ће се финансирати из сопствених прихода.

Према његовим речима, овим документом биће санкционисане и три врсте понашања на тржишту - злоупотреба склопљених споразума, злоупотреба доминантног положаја,као и злоупотреба повезивања привредних субјеката.

Димитријевић је истакао да се законом о заштити конкуренције потврђује опредељеност Владе Србије за наставак економских реформи.

Министар привреде у Влади Републике Србије Предраг Бубало рекао је да је Влада одредила царинске контингенте за увоз робе, пре свега из области црне металургије, јер су се створили услови да се смање царинске стопе на 1, 5 и 10 одсто, чиме ће се створити услови за јефтинију производњу у металопрерађивачкој грани и већу конкурентност на домаћем и иностраном тржишту.

Министар здравља у Влади Републике Србије Томица Милосављевић поручио је да ће бити довољно вакцина против грипа и да је обезбеђено 250 хиљада доза до половине новембра, пре свега за најосетљивије категорије становништва, децу и старије суграђане.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs