Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Косово и Метохија > Генерална скупштина УН усвојила заједничку Резолуцију Србије и ЕУ

Генерална скупштина УН усвојила заједничку Резолуцију Србије и ЕУ

Београд/Њујорк, 10. септембар 2010. године – Генерална скупштина Уједињених нација (УН) усвојила је синоћ акламацијом, без гласања, заједничку Резолуцију Србије и ЕУ о саветодавном мишљењу Међународног суда правде (МСП).

Фото: Фонет

Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић је, представљајући тај документ на седници Генералне скупштине УН у Њујорку, поновио спремност српске стране на дијалог, али и поручио да Београд не признаје нити ће признати једнострано проглашену независност Косова.

Резолуција, која је поднета након изношења саветодавног мишљења Међународног суда правде (МСП) о легалности једнострано проглашене независности Косова, јесте статусно неутралан документ, истакао је он.

Тим документом се поздравља спремност ЕУ да олакша процес дијалога између две стране који би допринео стабилности и побољшању живота људи на терену, објаснио је Јеремић и изразио очекивање да ће његовим усвајањем бити створени услови за дијалог Срба и Албанаца.

Немојте сумњати у то да ће Србија и даље остати одлучна. Нећемо се уморити зато што не смемо да не успемо. Преостаје много изазова пред нама, али су и наше снаге такве, јер гледамо у будућност са убеђењем у праведност наше ствари, поручио је министар.

Текст Резолуције, коју је Србија после вишедневних дипломатских контаката усагласила са ЕУ, позива на дијалог о косовском питању, а Србија ни на који начин не признаје независност своје јужне покрајине.

Усвајањем овог документа окончан је процес који је почео пред Међународним судом правде, што не значи да се о поменутом питању више неће разговарати у светској организацији.

Тим питањем ће се и убудуће, као и до сада, бавити Савет безбедности Уједињених нација (СБ УН), у складу са Резолуцијом 1244.

Текст Резолуције усаглашен је са свих 27 држава чланица ЕУ – 22 које су признале независност Косова и пет које то нису учиниле.

Јеремић је након седнице Генералне скупштине УН у изјави за агенцију Тањуг поновио да усвојена Резолуција ни на који начин не потврђује независност Косова, нити доводи у питање територијални интегритет Србије.

Он је истакао да је усвајање заједничке Резолуције Србије и ЕУ од изузетно велике важности јер се тиме окончава процес пред Међународним судом правде, политичким закључком који позива на преговоре.

Према његовој оцени, већина говорника у дебати на седници Генералне скупштине УН, укључујући и неке од најутицајних држава као што су Руска Федерација, Кина, Индија, Бразил, Аргентина и Индонезија, јасно је дискутовала у корист Србије.

Две трећине чланица УН није признало једнострано проглашену независност Косова, подсетио је министар и поновио да је решење прихватљиво за све стране могуће постићи само дијалогом.

Јеремић је објаснио да је седница Генералне скупштине УН каснила више од два сата због тога што су се представници косовских Албанца, који нису били позвани ни од једне државе чланице УН, појавили у сали.

Министар је рекао да су представници Србије захтевали да косовски Албанци напусте салу, што они нису учинили, одбијајући да уђу у састав било чије делегације.

Спор је разрешен тако што су САД, Немачка, Велика Британија, Италија и Француска упутиле позив представницима косовских Албанаца да присуствују седници као њихови гости, указао је Јеремић.


Документи
  Резолуција о основним принципима за политичке разговоре са привременим институцијама самоуправе на Косову и Метохији (2013)
  Политичка Платформа за разговоре са представницима привремених институција самоуправе у Приштини (2013)
  Споразуми постигнути у дијалогу са Приштином уз посредовање ЕУ (2011)

Линк
Канцеларија за Косово и Метохију

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs