Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Међународна сарадња значајна за развој науке у Србији

Међународна сарадња значајна за развој науке у Србији

Београд, 7. септембар 2010. године – Потпредседник Владе за европске интеграције и министар за науку и технолошки развој Божидар Ђелић најавио је данас да ће Математички институт Стеклов Руске академије наука и Математички институт САНУ, који је партнер тог института у Србији, потписати споразум о проширењу сарадње.

Фото: Фонет

Ђелић је на отварању II међународне конференције „Геометрија, динамика, интеграбилни системи – ГДИС 2010“ у Српској академији наука и уметности (САНУ) рекао да ће ресорно министарство подржати ту идеју, и додао да је договор о потписивању споразума постигнут са директором Стеклов института.

Он је указао на то да је конференција "ГДИС 2010", која ће трајати до 13. септембра, један од највећих скупова у домену математике у свету.

Потпредседник Владе најавио је да ће током предстојеће посете председника Србије Бориса Тадића Руској Федерацији бити потписан и међудржавни споразум у области математике, што ће омогућити унапређење сарадње Србије са Руском академијом наука.

Математика је база читаве науке и за Србију је велика срећа што има добру генерацију младих математичара који су се пласирали на десето место у свету на недавно одржаној олимпијади, истакао је Ђелић.

Председник САНУ Никола Хајдин поручио је поздрављајући учеснике конференције да свет данас не може да се развија без најновијих технологија и да је међународна сарадња важна за науку у нашој земљи.

Конференцију, која је окупила 60 страних учесника из више од 20 земаља и десет академика, међу којима је и потпредседник Руске академије наука Валериј Козлов, организовали су Математички институт САНУ и Стеклов институт Руске академије наука, уз подршку Министарства за науку и технолошки развој Владе Србије.

У оквиру скупа отворена је и изложба поводом 50 година Немачке националне лабораторије DECY и десетогодишње сарадње између Института за нуклеарне науке “Винча” и те лабораторије.

Ђелић је том приликом оценио да је сарадња Института “Винча” са једном од најпознатијих светских институција у области физике један од кључних момената сарадње Србије и Немачке.

Он је подсетио на то да Србија настоји да поново постане члан Европског центра за нуклеарно истраживање (ЦЕРН), и изразио очекивање да ће сарадња са немачком лабораторијом допринети остварењу тог циља.

Организатори изложбе, на којој је представљено 25 постера, научна сарадња и заједничка истраживања две националне лабораторије, јесу Институт за нуклеарне науке “Винча” и Амбасада Немачке у Србији.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs