Београд, 3. септембар 2010. године – Министар правде у Влади Републике Србије Снежана Маловић изразила је данас задовољство првим резултатима реформе правосуђа и оценила да су постигнути сви њени циљеви.
ВИДЕО: Снежана Маловић о оцени рада судова
Маловић је на конференцији за новинаре одржаној поводом шестомесечног извештаја о раду судова у Србији од 1. јануара до 30. јуна истакла да у првих шест месеци рада нове мреже судова постоји повећана ефикасност у раду свих судова.
Привредни судови раде одлично што ће се одразити на повећање инвестиција у Србији и долазак страних инвеститора, указала је она и истакла значај који судство има у борби против организованог криминала, корупције и криминала уопште.
Маловић је подсетила на то да су у првих шест месеци рада нове мреже судова донете пресуде у кривичним поступцима који су вођени деценијама.
С друге стране, Високи савет судства ће предузети мере како би поједини судови и судије који нису постигли задовољавајуће резултате убудуће радили боље и ефикасније, најавила је она.
Председник Високог савета судства Ната Месаровић представила је анализу рада свих судова за првих шест месеци ове године, уз оцену да су привредни судови радили одлично, виши судови добро, апелациони задовољавајуће, док управни суд може да ради и боље.
Месаровић је нагласила да је прекршајним судовима потребно пружити подршку јер су то новоустановљени судови, и истакла да резултати рада показују да број судија, за сада, не треба повећавати.
Према њеним речима, судије из неоптерећених судова треба упућивати у више оптерећене судове, с обзиром на то да је постизање равнотеже на том плану био један од разлога за реформу правосуђа.
Врховни савет судства ће из тог разлога од председника судова тражити да распореде судије по материјама јер се и на тај начин може доћи до ажурнијег рада, указала је она.
Месаровић је нагласила да реформа правосуђа није подразумевала само персоналне промене, већ и измену законодавног оквира.
Она је поновила да поступци морају да се завршавају ефикасно и брзо, али и истакла да брзина поступања не значи да треба да се ради на штету квалитета, с обзиром на то да реформа правосуђа не подразумева само брзо суђење.
Очекујем од судова стриктно поштовање законских рокова и решавање предмета брзо и ефикасно, као и приоритетно поступање у предметима који то захтевају, и то од дана пријема иницијалног акта у суд или пријема жалбе, истакла је председник Високог савета судства.
Месаровић је истовремено упозорила на то да ће након усвајања правилника о дисциплинској одговорности судија које се очекује ускоро против судија које и даље касне са израдом пресуда бити покренути дисциплински поступци.