Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Активно спровођење системских мера против корупције у здравству

Активно спровођење системских мера против корупције у здравству

Београд, 3. септембар 2010. године – Министар здравља у Влади Републике Србије Томица Милосављевић истакао је данас да је циљ тог министарства да се искорени корупција у здравству и оценио да већина здравствених радника свој посао обавља професионално и предано.



Ђорђе Вуковић и Томица Милосављевић
Фото: Фонет

Милосављевић је на конференцији за новинаре на којој су представљене активности и планови ресорног министарства у борби против корупције у здравству нагласио да се на том плану, у складу са Законом о Агенцији за борбу против корупције, активно спроводе системске мере против корупције.

Међу њима су, како је прецизирао, увођење институције заштитника пацијентових права, бесплатан "бели телефон" за примедбе и похвале грађана, кодекс запослених у здравственим установама и Министарству и друго.

Програмски директор Центра за слободне изборе и демократију (ЦЕСИД) Ђорђе Вуковић саопштио је да је у јуну и јулу 2010. године спроведено истраживање о корупцији у здравству.

Према његовим речима, оно је обављено на репрезентативном узорку од 4.232 испитаника на територији Србије без Косова и на узорку од сто лекара и сто медицинских сестара здравствених установа из Београда, Сремске Митровице, Зрењанина, Јагодине, Ваљева и Смедерева.

Вуковић је навео да 20 одсто испитаника сматра да је здравство најкорумпиранија област, при чему половина од оних који заступају тај став мисли да су медицинске сестре и техничари подложни корупцији.

На питање да ли су у последњих пет година имали прилике да подмите некога у здравству, 64 одсто испитаних тврди да ни они, нити чланови њихових породица, нису имали таква искуства, прецизирао је Вуковић.

Он је истакао да је 70 одсто испитаника имало искуства са корупцијом у здравству, али да им нико ништа није тражио, већ су сами давали нешто.

Програмски директор ЦЕСИД-а указао је на то да је 69 одсто испитаника дало поклоне ситне вредности као што су кафа, чоколада и пиће, 21 одсто њих дало је новац, а поклон веће вредности три одсто испитаника.

Према његовим речима, 55 одсто грађана сматра да оно што они најчешће сами дају не представља корупцију, већ само мали знак пажње према онима који су им учинили неку важну услугу од које зависи њихово здравље.

У истраживању већина здравствених радника није дала одговоре о постојању корупције у њиховом најближем окружењу, рекао је Вуковић и напоменуо да су њихови одговори били или да корупције нема, или да не знају за њу.

Поменуто истраживање показује да највећи број саговорника у здравству сматра да корупције у здравству има на неком другом месту, а не у њиховој установи, закључио је он.


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs