Београд/Беч, 2. септембар 2010. године – Први потпредседник-заменик председника Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић оценио је данас у Бечу да је веома важно то што је Србија један од оснивача Међународне академије за борбу против корупције (IACA), која ће поспешити борбу против ове врсте криминала.
Дачић је на конференцији под називом „Од визије до реалности: Нови, холистички приступ борби против корупције“, која се одржава у Бечу, навео да су идеју о оснивању те академије подржале Канцеларија Уједињених нација за борбу против дроге и криминала (UNODC), Међународна организација криминалистичке полиције (Интерпол) и Европски биро за борбу против превара (OALF).
Оснивање Међународне академије, чије ће седиште бити у месту Лаксембург код Беча, како је истакао, представља значајан допринос развоју капацитета за борбу против корупције.
Предвиђено је да до краја године земље приступају IACA, која ће следеће године почети са радом, објаснио је Дачић и напоменуо да ће у наредном периоду преко те академије Србија учествовати у изради стратегија и програма за борбу против корупције.
Према његовим речима, земље чланице размењиваће искуства и организовати различите врсте обука, пре свега у циљу бољег оспособљавања полиције и правосудних органа за борбу против корупције.
Дачић је рекао да се у делегацији Србије која учествује на оснивачкој конференцији IACA налазе и државни секретар Министарства правде Слободан Хомен, директор Агенције за борбу против корупције Зорана Марковић, директор Правосудне академије Ненад Вујић и представници свих државних органа који се баве борбом против корупције.
Први потпредседник Владе је нагласио да је Србија била иницијатор оснивања поменуте међународне академије, и подсетио на то да су представници наше земље и UNODC прошле године разговарали о томе да регионална канцеларија буде у Београду.
Отварање регионалне канцеларије у Београду била би верификација свега што смо учинили против шверца дроге, корупције и организованог криминала, оценио је Дачић и рекао да је током прошле године идентификовано више дела корупције него у последњих пет година, као и да је донета Стратегија за борбу против корупције и формирана Агенција за борбу против корупције.
Он је, такође, подсетио и на ефекте одузимања нелегално стечене имовине, и прецизирао да вредност до сада одузете имовине износи приближно 200 милиона евра, што је велики корак напред у односу на претходни период.
На оснивачкој конференцији IACA у Бечу учествује више од 30 министара из бројних земаља света, као и генерални секретар УН Бан Кимун.