Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Сваки корак у процесу приближавања ЕУ има позитивне ефекте за Србију

Сваки корак у процесу приближавања ЕУ има позитивне ефекте за Србију

Београд/Салзбург, 27. август 2010. године – Први потпредседник-заменик председника Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је данас да је такозвана полицијска дипломатија често пионир за успостављање и развој добрих односа између држава.

ВИДЕО: Изјава Ивице Дачића



Дачић, који учествује на јубиларној 10. министарској конференцији земаља чланица Салзбуршког форума у Аустрији, рекао је у изјави за новинаре да му је велика част што је поред министра унутрашњих послова Аустрије Марије Фектер, која је домаћин скупа, и министра унутрашњих послова Словеније Катарине Кресал, актуелног председавајућег Форуму, имао прилику да говори у име свих држава западног Балкана.

Према његовој оцени, то је велико признање за Србију и све оно што је наша земља постигла последњих година, при чему треба имати у виду да полицијска сарадња и сарадња министарстава унутрашњих послова често иде испред политике.

Дачић је указао на значај пројеката јачања полицијске сарадње у читавом региону, и подсетио на то да је један од резултата рада овог форума и Конвенција о полицијској сарадњи у југоисточној Европи, која представља формално-правни основ за полицијску сарадњу земаља региона.

Та сарадња је највише напредовала између Хрватске и Србије, оценио је он и додао да је пре неколико дана, на основу међународног споразума, Србији изручен припадник земунског клана Сретко Калинић, који је учествовао у убиству премијера Зорана Ђинђића.

Први потпредседник Владе је истакао и да је визна либерализација имала многе позитивне ефекте, уз напомену да је један од њих и то што је интересовање за добијање биометријских пасоша веома велико, тако да је у Србији до сада издато више од два милиона тих исправа.

Србија, Црна Гора и Македонија подржавају увођење визне либерализације за Босну и Херцеговину и Албанију јер би то био корак даље у интеграцији читавог региона, нагласио је он.

Такође, како је додао, земље западног Балкана требало би да укину визе и на тај начин омогуће да њихови грађани путују само са личним картама.

Он је указао на то да је истовремено забележен тренд смањења броја случајева злоупотребе визне либерализације, као и броја кривичних дела која су починили наши грађани у земљама Европске уније.

После почетних проблема, како је подсетио, у сарадњи са Македонијом дошло је и до регулисања тешкоћа са лажним азилантима.

Визна либерализација показала је грађанима Србије да свако даље приближавање ЕУ има позитивне ефекте, нагласио је Дачић.


Према његовим речима, Србија је радила на приближавању ЕУ како би добила развијене стандарде у области унутрашњих послова, који су и успостављени кроз визну либерализацију.

Дачић је изразио наду да ће у наредном периоду земље западног Балкана постати чланице Салзбуршког форума и на тај начин допринети већој регионалној стабилности.

Наш заједнички циљ је мир, безбедност свих грађана, што мање криминала и корупције, поручио је први потпредседник Владе.

Када је реч о афери у вези са Хипо-алпе-адрија банком, он је навео да ће о том случају разменити информације и са шефом аустријске криминалистичке службе.

Оперативци и директор полиције Србије ће у складу са својим надлежностима развијати даљу комуникацију како би се упоредили подаци који постоје и како би се испитало све што се може односити на нашу земљу када је реч о тим наводима, закључио је Дачић.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs