Резолуција Србије о Косову формулисана тако да буде подстицај за разговоре
Београд, 26. август 2010. године – Потпредседник Владе за европске интеграције Божидар Ђелић изјавио је да је резолуција о Косову коју је Србија поднела Генералној скупштини Уједињених нација формулисана тако да буде подстицај за разговоре којима би се коначно нашло решење за косовско питање.
Ђелић је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Вечерње новости" навео да је Србија свесна да и после дебате у УН, независно од резултата гласања, ниједан битан чинилац у свету неће преко ноћи променити став о Косову.
Он је нагласио да Београд разматра све могуће исходе у Генералној скупштини УН и њихове последице, али и да иде на то да резолуција добије већинску подршку.
Унутар Европске уније не постоји консензус о Косову, па нас самим тим ни Брисел не може ставити пред алтернативу или Косово – или ЕУ, рекао је Ђелић и додао да велики број битних држава, које вуку и економски раст целог света, дели ставове наше земље.
Потпредседник Владе је оценио да је свима јасно да је потребно решити косовско питање како би цео регион несметано ушао у Европу и изразио уверење да ће се неопходност компромиса Београда и Приштине све више наметати као решење и у Бриселу и у Вашингтону.
Ђелић је напоменуо да је Србија вољна да ради са свим партнерима, нарочито са ЕУ, како би резолуција добила што већу подршку.
Он је навео да посета вицеканцелара и министра спољних послова Немачке Гвида Вестервелеа региону можда неће бити пресудна за расплет у Генералној скупштини УН, али ће бити од великог значаја за Србију.
Поред косовског проблема и европских интеграција, у разговорима с Вестервелеом ће бити речи и о економским односима с Немачком, који су важни за нашу земљу, истакао је Ђелић.
Потпредседник Владе је рекао да су ставови Немачке о Косову познати, али да је Србија вољна да ради са свим партнерима, нарочито са ЕУ, како би наша резолуција добила што је могуће већу подршку.
За Србију нису прихватљиве измене које би промениле смисао текста резолуције, односно које би нас довеле до тога да на заобилазан начин државна политика према Косову буде измењена. Сигурно да би за нас било најбоље да наша резолуција добије убедљиву већину у УН и подршку свих земаља ЕУ, нагласио је Ђелић.
Такође, он је навео да је мали број земаља ЕУ одлучио да прослеђивање наше кандидатуре употреби као елемент притиска пред и током расправе у Генералној скупштини УН.
Такав приступ, како је нагласио, није продуктиван и не доприноси убрзању европских интеграција Србије, нити може довести до тога да ми одустанемо од Косова или тргујемо нашим националним интересима.
Према његовим речима, Србија би следећи корак ка ЕУ могла да оствари у децембру, када би било најреалније да се питање њене кандидатуре за пријем нађе на дневном реду.
Говорећи о томе да ли би, када би Србија пристала да повуче резолуцију, то убрзало њене европске интеграције, Ђелић је рекао да се та опција не разматра.